Kadınların Sayfası

  Çaydanlıkların Çok Fazla Kullanılması Hemen Kirlenmelerine Neden Oluyor Peki Kirlenen Çaydanlıklar Nasıl Parlatılır?

   Çaydanlık Parlatma Yöntemleri
   Evde demlik (çaydanlık) parlatma yöntemleri Çay, işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılması ya da haşlanması sonucu elde edilen içecek çeşididir. Türkiye’de kahvaltılarda ve günün neredeyse her öğününün ardından zevkle içilen çay sofralarımızın vazgeçilmez bir ögesidir.

   Demliklerin bu kadar fazla kullanılması çabuk kirlenmelerine neden olur. Çay içmesi ne kadar eğlenceli olsa da demlikleri temizlemesi de bir o kadar zahmetli olabiliyor. Fakat bunun püf noktasını bilirseniz pırıl pırıl demliğe sahip olmanın hiç de zor olmadığını göreceksiniz.

   Çay bir müddet demlikte bekletildiğinde çaydanlıkta sararma meydana gelir. Bunun haricinde zaman içinde çaydanlığın dışında da lekelenmeler meydana gelmeye başlar ve parlaklığını yitirir. Çaydanlıklarınızı parlatın
   Çaydanlığın içindeki sarı rengi temizlemek için limon tuzu kullanabilirsiniz. Demliğin içini su ile doldurun, suyun içine 1-2 kaşık limon tuzu koyun. Daha sonra suyu kaynatın. Bu şekilde sararma temizlenecektr. Çaydanlığın içinde oluşan limon tuzu tadını geçirmek için de çaydanlığı bol su ile durulayın.

   Bu teknik çaydanlığın içindeki kireci gidermek amacıyla da kullanılır.

   Çaydanlığınızın dışını parlatmak için sirke ile karbonat kullanabilirsiniz. Bir miktar sirke ve karbonatı karıştırın. Demliğinizin içini bu karışımla güzelce silin. Böylece demliğiniz ilk aldığınız gün gibi ışıl ışıl parlayacaktır.

   Bir miktar sirke ve bir miktar tuzu karıştırarak demliğinizi bu karışımın içinde bekletin. Bu teknik de demliğinizi parlamasını sağlar.

   Kaynar suyun içinde eritilmiş kaya tuzu ile sirke karışımını da demliğinizi parlatmak amacıyla kullanılabilir. Bu yöntemi demliğinizi dezenfekte etmek amacıyla da kullanabilmeniz mümkün.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ