Kadınların Sayfası

  Bitlere Doğal Çözüm Bitlerden Nasıl Kurtuluruz

   Küçük yaşta kreşe başlamış bir çocuk olarak, ilkokul sonuna kadar 2-3 kez bitlendim. Benim gibi bitlenmiş olanlar bilirler ki, bu durum en çok anneler için kabustur. İlk bitlendiğimde, annemi iş yerinden aramışlar ve kısaca “Çocuğunuz bitlendi, gelin alın, temizlenmeden de göndermeyin.” demişler. 28 yaşında ve ilk çocuğunu büyüten annem perişan olmuş, “Nasıl olur, ben çocuğumu tertemiz yıkıyorum, pırıl pırıl ediyorum!!” diye hüngür hüngür ağlamış. Hani hep derler ya, “Bit, pise gelmez, temize gelir.” diye. Bunun bilimsel bir gerçekliği var mı bilemiyorum ama psikolojik bir açıklaması var; annelerin ruh halini korumak! Nihayetinde bit bittir, saç da saçtır. Bir çocuğun saçında bit varsa ve bu bitli çocuk diğer çocukla güreşirse, o bit diğer saça gider. Temizdi, pisti diye bakmaz. Sanmıyorum yani.. O yüzden güzel anneler, rahat olun. Onlar bitse, biz de anneyiz! Hangi bit bize zincir vuracakmış şaşarız! Çocuğu henüz bitlenmemiş bir anne olarak rahat yazıyor olabilirim ama düşünüyorum da, derdimiz sadece bit olsun. Gerisi sağlık olsun, aşk olsun.

   Sağlıklı beslenme konusunda yazılarını çokça paylaştığımız Dr. Mercola’nın, sonlara doğru kaşınma garantili, bit şampuanlarında ki kimyasalların zararlarını ve bitlerden doğal yollarla arınmanın yollarını anlattığı yazısını hep birlikte okuyalım.

   BİTLERDEN NASIL KURTULURUZ?

   Okul çağındaki çocukların ebeveynlerini, bitlerden daha fazla ürperten tek şey olabilir; mutasyona uğramış bitler!
   Amerika ve Kanada’da test edilen bitlerin %99,6’sı, piyasada satılan bit şampuanlarına karşı dirençli olmalarını sağlayan gen mutasyonlarına uğramış.

   Bu tür şampuanlar çoğunlukla toksik tarım ilacı olan permetrin içerir. Bu madde çocuğun kafa derisiyle hiçbir şekilde yakın dahi olmamalıdır zira sağlık için çok sakıncalıdır. Ancak çocuğun sağlığına zararlı olmasının yanı sıra, görülüyor ki bu kimyasallar artık etkili bile değiller.

   Yukarıda bahsi geçen çalışmanın araştırmacıları, bu sene Ağustos ayında düzenlenen Amerikan Kimyasal Topluluğu toplantısında sundukları bir başka araştırmayı daha yürüttüler. Amerika’nın 30 eyaletinden topladıkları bitlerden, 25 eyaletin bitlerinde dirençli genlerin bulunduğunu tespit ettiler.

   Kaliforniya, Florida, Maine ve Minnesota’da toplanan her böcek, dirençli çıktı. İlk dirençli bit sorunu 1990’larda görüldü ve o zamandan beri yayılıyor.

   Harvard Üniversitesi’nden toplum sağlığı böcekbilimcisi Richard Pollack, CNN’e verdiği demeçte, “Bakteriyel toplumlarda, nasıl antibiyotik direnci gelişiyorsa, bit popülasyonunda da bu görülüyor.” dedi.

   Ancak değişim geçirmiş bitlere karşı çözüm olarak yeni ilaçların reklamı yapılacak olmasına rağmen, er ya da geç bu ilaçlara da direnç geliştirecektir.
   Pollack CNN’e “İleride tüm ürünlere bir direnç gelişmesini bekliyorum, muhtemelen sıkı tarakla taramak, ısıtmak veya sıkmak dışında…” dedi.

   PYRETHROID BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLERDEN NEDEN KAÇINMALIYIZ?

   Permethrin gibi, pyrethroid böcek ilaçları piyasadaki bit şampuanlarının çoğunun aktif maddesidir. Pyrethroidler son 10 yıl içinde çok yaygınlaşmıştır. Halihazırda 3500’den fazla ticari üründe bu böcek ilacı bulunmaktadır. Hamam böceği spreyleri, pire bombaları köpek pire veya kene tasmaları ve medikal şampuanlar bu maddeyi içerirler. Bit şampuanları da, krizantemumdan elde edilen botanik böcek ilacı olan pyrethrinleri içerebilir. Her iki kimyasal da benzer kimyasal yapılara sahiptir ve benzer şekilde çalışır.

   Bir çalışmada, 6 ile 11 yaşları arasındaki 779 Kanadalı çocuğun idrar numuneleri test edilmiş ve ebeveynlere çocuklarının davranışları ile ilgili sorular sorulmuş. Çocukların neredeyse tamamının (%97’si) idrarında pyrethroid atıklarına rastlanmış.

   Belirli bir pyrethroidin idrarda 10 kat artışı, çocuğun, ebeveynler tarafından rapor edilen, davranış sorunları riskinin (dikkatsizlik, hiperaktivite gibi) ikiye katlanmasına sebep olmuştur. Daha önce yapılan bir çalışmada, anne karnındayken pyrethroidlere maruz kalan bebeklerde, maruz kalmayan bebeklere göre, düşük gelişim skorları tespit edilmiştir. 2006 EPA değerlendirmesine göre, yapılan bir hayvan çalışması, bu bileşenlerden bazılarına düşük seviyede maruz kalmanın dahi, bağışıklık fonksiyonları, sinir sistemi gelişimi, davranışsal gelişim, tiroid, karaciğer ve üreme hormonları üzerinde yan etkilere sebep olduğunu göstermiştir. Bazı pyrethroidler, hormonal dengeyi bozucular olarak, östrojeni taklit ederler. Bu hormonal dengeyi bozan kimyasallar, östrojen seviyenizi yükseltir. Böylece meme kanseri gibi östrojene hassas kanserlerin büyümesine sebep olur.

   Ve unutmayın, bit tedavisi için bu kimyasalları uyguladığınızda, bunlar çocuğunuzun kafa derisinden kan akımına karışırlar. Daha kötüsü, etkili olmak için çoklu tedaviler önerilmektedir.

   BİTLERDEN KURTULMAK İÇİN BU İLAÇLARA İHTİYACINIZ YOK! 

   Bitlerden kurtulmanın en iyi yolu olarak medikal şampuanların çığırtkanlığı yapılırken, çocuğunuzun saçlarına tarım ilacı boca etmeyi istediğinizden emin olup olmadığınıza karar vermelisiniz.. özellikle de bitleri öldürmediğinde ve başka etkili seçenekler varken.

   Yeni başlayanlar için; çocuğunuzun saçlarını zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ile kaplayın. Bu genellikle bitleri havasız bırakmak için önerilir ancak tartışmalıdır. Hatta bir araştırma zeytinyağının bit ölümünde etkili olmadığını göstermiştir.

   Öte yandan hindistan cevizi yağı faydalı bir tedavi seçeneği gibi gözükmektedir. Dört saat içinde bitlerin %80’ini öldürdüğü gösterilmiştir. Hindistan cevizi ve anason spreyinin, bitleri öldürmekte permethrin losyonundan daha iyi olduğu da gösterilmiştir.

   Hindistan cevizi yağı (zeytinyağı gibi) ayrıca saçların yağlanmasını sağlayıp bit ve bit yumurtalarını (sirke olarak da bilinir) saçlardan kolayca almaya da yardımcı olur. Ve anahtar budur! Çok sıkı bir bit tarağı ile bitleri ve bit yumurtalarını elle saçtan temizlemek en etkili yollardan biridir. Bitleri temizlemek için parmaklarınızı da kullanabilirsiniz.

   Aslında son dönemde “bit temizleyici” firmalar saati 90-250 USD’ye çocuğunuzun saçlarından yağlı tarak uygulaması ile, elle bit temizleme işleri yapmaktadır. Ancak yine de, siz bunu evde kendiniz yapabilirsiniz! Bu işlemi, yumurtalardan yeni çıkan tüm bitleri ayıkladığınızdan emin oluncaya kadar iki ya da üç kez tekrar etmelisiniz.

   BİTLERDEN DOĞAL OLARAK KURTULMANIN YOLLARI

   1) Diyatomlu toprak (DE): Diyatomlu toprak, diyatom adı verilen minik fosilleşmiş su bitkilerinden elde edilir. Diyatomlar temelde minerallerden zengin ve böceklere karşı zehirli olan bir pudradır. DE, böceklerin dış kabuğundaki yağları emerek onları kurutur ve öldürür. DE, insanlara zehirsizdir ancak yine de tozu, özellikle de uzun sürelerde, solumamaya dikkat etmelisiniz. DE bit tedavisi şöyle yapılır;
   – Eski bir tişörtü çocuğunuzun kafasından çıkarıyormuş gibi yaparak ancak kafasında kalacak şekilde ters yüz edin. Tişörtün yakası çocuğunuzun kafasının etrafında sıkı bir şekilde duracak, saçları da tişörtün gövdesinin içinde kalacak.
   – DE’yi çocuğunuzun, tişörtün içinde kalan saçlarına dökün. Dökerken tozların tişört “çantasının” içinde kaldığından emin olun.
   -Tişörtün açık olan uçlarını bağlayın ve saç diplerine masaj yapın.
   – Bir gece bu şekilde bırakın, ertesi gün şampuanla yıkayın.
   – Ertesinde saçları sıkı tarakla yarayın. Tam tedavi için üç hafta boyunca her hafta tekrar etmeniz gerekebilir.

   2) Çay Ağacı Yağı
   Çay ağacı yağı uzun zamandır antimantar, antibakteriyel ve antiviral özellikleriyle bilinir ve bitleri öldürmekte de çok etkilidir. Bir çalışmada, %1 oranında çay ağacı yağı ile 30 dakika içinde tüm bitlerin öldüğü gösterilmiştir. Çay ağacı yağı çözümü için şunları uygulayın;
   – 1 çay kaşığı(*) çay ağacı yağı, 1 ons (30 ml) doğal şampuan ve 3 çay kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın.
   – Karışımı saçlara nazikçe sürün ve bir duş başlığı ya da havlu ile saçlarınızı toplayın. 30 dakika sonra sıcak su ile durulayın.
   – Saçınız ıslakken, sıkı tarakla ölü bitleri temizleyin.

   3) Sıcak Hava

   Bu iş için bit yumurtalarının neredeyse tamamını, bitlerinse %80’ini temizleyen The LouseBuster denilen özel bir alet olsa da buna ulaşamayanlar, bildiğimiz saç kurutma makinelerini kullanabilirler. Amerikan Aile Doktoru dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, saç kurutma makinalarının bitleri yok etme başarıları %47,2, bit yumurtalarının azaltmadaki başarıları %47.5’tir. Yine de bitlerden tamamen kurtulmak için, bu işlemi defalarca tekrar etmeniz gerekmektedir.

   4) Hindistan Cevizi Yağı ile Tuz ve Sirke Karışımı
   Tuz ve sirke karışımı bitleri susuz bırakıp öldürebilir. Karışımı şöyle hazırlayabilirsiniz;
   – 1/4 kaya tuzunu, 1/4 sıcak elma sirkesinde eritin.
   – Saç derinizi ıslatıncaya kadar püskürtün.
   – Saçınızın kurumasını bekleyin ve sonra hindistan cevizi yağı ile kaplayın.
   – Bu şekilde 8 saat kaldıktan sonra ölü bitleri sıkı tarakla temizleyin.
   – Saçlarınızı yıkayın.

   Bitler, Amerika’da her yıl 6-12 milyon çocuğu etkileyen ve maalesef oldukça yaygın bir sorundur. Ancak eğer çocuğunuz okuldan eve bu sebeple gönderilirse, panik yapmayın – ve eczaneye koşup zehirli bit şampuanlarından almayın. Yukarıda anlatılan doğal çözümlerden bir veya birkaçını uygulayarak çocuğunuzun saçlarındaki bitlerden, tehlikeli kimyasallar olmaksızın kısa sürede kurtulabilirsiniz. Ve eğer bunu kendiniz yapmak istemezseniz, bunu sizin için yapan salonlar mevcut. Sadece kimyasal kullanmadan temizlediklerinden emin olun. (**)

   Kaynak:articles.mercola.

   Özet çeviri: Beste Ünsal Pınar
   Sağlıklı Yaşıyoruz

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ