Kadınların Sayfası

  Bebeğinde Rastlananan Ve Kimsenin Bilmediği Virüs Hakkında Diğer Anneleri Uyarıyor

    

   Anne Bebeğinde Rastlananan Ve Kimsenin Bilmediği Virüs Hakkında Diğer Anneleri Uyarıyor

   Gebelikte, suşi yenmeyeceğini ve kedi kumundan uzak durulması gerektiğini hemen hemen bütün anne adayları bilir. Ancak bilmedikleri şey ise yeni doğan bebeklerini öpmek veya onlarla aynı içeceği içmenin sakıncalı olduğudur.

   İki çocuk annesi Katie Leveque bunu çok kötü bir şekilde öğrendi. Anne şimdi, Zika virüsüne çok benzeyen ancak fazla duyulmayan CMV olarak da bilinen sitomegalovirüs hakkında diğer anne ve anne adaylarını bilinçlendirmeye uğraşıyor.

   Tıpkı Zika virüsü gibi CMV adı verilen bu virüs de anneden, doğmamış bebeğine geçebiliyor. Sitomegalovirüs, zeka geriliği, beyin felci ve diğer bazı ciddi hastalıklara neden olabiliyor.

   Kate, oğlu Liam 8 aylıkken durumdan haberdar oldu. Oğlunun gelişiminde yavaşlama ve kas tonus azalması görüldü.

   Zamanında konu hakkında bilinçli olsa daha tedbirli hareket edeceğini bilen anne şimdi diğer anne adaylarını CMV virüsü hakkında uyarıyor ve doğumdan önce test yaptırmalarını öneriyor.

   CMV virüsü yetişkinlerde belirli nedenler dolayı görülebiliyor. Ancak çocuklardan, annelere geçme riski de var ve geçmesi halinde ölümcül olabiliyor. Virüs, çocuklarla ortak kullanılan kap-kaçaklardan geçeceği gibi aynı zamanda bebeğin dudağından öpülmesi durumunda da geçebiliyor.

   Katie’nin henüz dünyaya gelmeyen bebeğine ise virüsün diğer oğlu Benjamin’den geçtiği tespit edildi. Hamilelik sürecinde Benjamin ile ortak tabaktan yemek yiyen veya ortak bardaktan su içen Katie’ye bu şekilde virüs bulaşmış ve doğmamış bebeğine de geçmiş.

   Katie, “Herkes Zika virüsü hakkında son derece bilinçliyken, CMV virüsü hakkında bilgi sahibi değiller” dedi.

   Son derece nadir görülen Zika virüsünün aksine her yıl 8.000 bebek CMV virüsü ile dünyaya geliyor. Kanada’da ise 400 çocuk CMV virüsü nedeniyle hayatını kaybetmiş.

   Şimdi Katie diğer çocuk sahibi ve aynı zamanda hamile olan anneleri bilinmeyen bu virüs hakkında bilinçlendirmeye çalışıyor.

   Katie, “Çocuğumla aynı tabaktan yemek yemenin veya aynı bardaktan içecek içmenin böylesine bir sonucu olacağını düşünmemiştim. Umarım ki hikâyemi öğrenen doğum uzmanları, ebeler ve hatta aile doktorları, daha önce çocuğu olan hamile anneleri konu hakkında uyarırlar” dedi.

   CMV virüsü hakkında doktorların hamile anneleri uyarmamasının gerçek nedeni ise dünyaya gelen çocukların %80’inde virüsün görülmesi ancak ölümcül bir sonucu olmamasından dolayı insanların tedirgin edilmek istenmemesi.

   Ancak Katie’nin oğlu Liam, %20’lik dilimdeki çocuklar arasında.

   Olaya ait haberi hemen izleyin:CMV virüsünü daha önce duydunuz mu? Doktorların anne adaylarını virüs hakkında daha çok uyarmasını mı istiyorsunuz? Katie’nin hikâyesini paylaşmayı ve insanları konu hakkında bilinçlendirmeyi ihmal etmeyin.

   Video: Pregnant women being told not to share drinks, kisses w…

   CityNews reporter Avery Haines speaks to one Ontario woman who is raising alarms over a Zika like virus you have likely never heard of.

   Posted by CityNews Toronto on Montag, 5. Dezember 2016

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ