Kadınların Sayfası

  Kınanın Zararları Neler? Kına Egzama Yapar mı?

   Kına Bitkisi Hakkında Bilgi 

   Kınanın bilimsel adı Lawsonia inermis olup kınagiller (Lythraceae) familyasındandır.  Çalı-ağaç formunda bir bitki olan kına ağacı, yaklaşık 2.5 metre boyundadır.  Anavatanı Kuzeydoğu Afrikadır ve günümüzde bu coğrafya ile Hindistan ve Sri Lanka gibi ülkelerde yetişir. Bu bitkinin yapraklarının kurutulup öğütülmesi ile boyar özelliği olan kına tozu elde edilmektedir. Diğer İsimleri : Hınna, Lawsonia inermis, Henna, Henne

   İslam kültüründe artık kalıcı bir yer edinmiştir. Öyle ki, Türkiye kültüründe düğünlerde kız ve damat ellerine kına yakılır, askere gidecek gençler, kına yakılarak uğurlanır ve vatan aslında kurban adama ile ilgisi olduğu düşünür,  kurban bayramlarında ise kurban edilecek hayvanlar kınayla boyanır. Eski zamanlarda yine şölenlerde boyama amaçlı kullanılırdı.

   Kına aynı zamanda hem erkek hem de bayanların çeşitli amaçlar ile gerek saçlarına gerekse el ve ayaklarına uyguladıkları bir tür boyama yönteminde kullanılır. Hem estetik açıdan hem de bazı hastalıklara karşı bu uygulama  halen devam etmektedir. Ancak bu uygulamaya bazı uzmanlar şiddetle karşı çıkmaktadır.

   Kınanın Zararları Neler? Kına Egzama Yapar mı?

   Uzmanlara göre, kınanın egzamaya ve kalıcı cilt lekelerine neden olabileceği belirtilmiştir. Kına içinde bazı alerjenlerin bulunabileceği, kişiden kişiye değişse de bazı yatkın kişilerde ciddi alerjik reaksiyon oluşturabileceği belirtilmektedir. Kınanın içerisinde para-fenilen diamin, tiuram ve azoik gibi boyar bileşikler bulunmaktadır ve bu maddeler bazı insanlarda alerjik etki gösterebilmektedir.
   Bu nedenle kına yapacak kişilerin öncelikle alerji testi yaptırmalarının doğru olacağı uzmanlar tarafından dile getirilmiştir. Öyle ki yanlış yapılacak bir uygulama sonrası özellikle saçlarla meydana gelecek egzama nedeniyle saçların kalıcı olarak yol olması ihtimali bile bulunmaktadır. Bazı araştırmalarda ise kınanın bazı mantar türlerinin büyümesini hızlandırdığı tespit edilmiştir.

   Kınanın Faydaları Neler?

   Bazı araştırmalarda kınanın kanser önleyici özelliğinin olabileceği belirtilmiştir. Ancak bu araştırmadan çıkan sonuçlar kesin değildir. Bazı kaynaklarda ise kınanın faydaları arasında kepek ve bit sorununa karşı etkili olduğu saçı beslediği, saçlarda oluşan yağlanma  sorununa karşı bir takım olumlu etkilerinin olduğu gibi bilgiler mevcuttur. Ama bu bilgilerin doğruluğu ise şüphelidir.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ