Kadınların Sayfası

  Bütün Kadınların Bilmesi Gereken Kalp Krizinin 5 İşareti

   Kalp krizinin ana nedeni, kalp kapaklarında oluşan birikim nedeniyle kalbe kanla beslenen arterlerin yavaş yavaş daralmasıdır. Araştırmalar, 43.8 milyon kadının şu anda bir tür kalp hastalığından mustarip olduğunu gösteriyor.

   Kadınlar erkeklerden daha kalp hastalıklarına daha yatkındır ve kalp krizi nedeniyle birleşmiş kanser türlerinden daha yüksek ölüm riski taşırlar.

   Bununla birlikte, kalp krizi, erkeklerle daha sık görülür; bu nedenle, kadınlar bir kalp krizinin meydana geldiğinde muhtemel bir sorun olarak görmediği için risklerin artmasına katkıda bulunurlar. Kalp krizinin en yaygın semptomları kadınlarda daha belirgindir ve bunları örneğin grib gibi daha az ciddi bir şeyle ilişkilendirebilirler. Bu nedenle, kadınlarda kalp krizinin bu uyarı işaretlerini bilmek önemlidir.

   • Göğüs Dışındaki Bölgelerde Ağrı (yansıma)

   Çoğu vaka da, kol, sırt veya çene gibi göğüs dışındaki bölgelerde ağrı oluşur.

   • Göğüs’de Basınç Oluşumu

   Bu basınç erkeklerde olduğu kadar yoğun olmasa da, kadınlar sık ​​sık rahatsız edici sıkıştırma, basınç ve göğsünüzün merkezinde bir kaç dakika ağrı hissi yaşarlar. Kadınlar sıkıştırmaya benzer bir üst sırt basıncı veya etrafında bağlı bir halat olarak tasvir eder bu durumu.

   • Terleme ve Nefes Darlığı

   Egzersizle şiddetlenir ya da göğüs ağrısı eşliğinde soğuk bir terrafta patlak verirseniz derhal 112’yi aramalısınız.

   • Bulantı veya Kusma

   Bu işaretler çoğunlukla mide ağrısı/üşütmesi gibi konulara atfedilir ancak kalp krizinden önce kadınlar genellikle bulantı veya kusma yaşarlar.

   •  Aşırı Yorgunluk

   Gerekli bir sebep olmaksızın sürekli yoruluyorsanız ve yukarıdaki belirtilerden bazılarını yaşarsanız, kesinlikle doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

   Bununla birlikte, kalp krizi riskini azaltmanıza yardımcı olabilecek bazı koruyucu önlemleri alabilirsiniz!

   • Salıklı Yiyecekler Tüketin

   Meyve ve sebzelere, özellikle sarımsağa odaklanmalısınız, çünkü sarımsak kan basıncını düşürür. Ayrıca kalp krizi riski çoğunlukla iltihap ile ilişkilidir, bu nedenle damarlarda plak birikimini azaltacak güçlü iltihap önleyici özelliklere sahip olan zerdeçalı da tüketmelisiniz.

   • Beyaz Şekerden Uzak Durun

   Aşırı şeker tüketimi vücudu olumsuz etkiliyor, iyi kolesterolü düşürüyor ve trigliseritleri arttırıyor, böylece kalp krizi geçirme olasılığınız yükselir.

   • Vitamin Takviyesi Alın

   Atar damarları genişletmek ve kan akışına yardımcı olmak için balık yağı kullanmanız gerekir. Ayrıca, C vitamini atar damarların hasar görmesini engellerken, K vitamini kalp krizinin bir başka nedeni olabilen kalsifikasyona (atar damarların sertleşmesine karşı) karşı korur.

   • Egzersiz Yapın

   Yorucu günlük faaliyet kalp krizi riskini artırabilir, ancak hafif bir egzersiz kalp krizi riskini azaltır. Ancak, kalp krizi geçirdiğinizden şüphelendiğinizde beklemeyin. Hemen 112’yi arayın.

   Aşağıdaki video size yardımcı olacaktır.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ