Kadınların Sayfası

  Sirkenin yemeklerde kullanımı dışında sağlık ve hastalıkların tedavisinde de yaygın bir şekilde kullanıldığını söylemek mümkün.

   Kokusuna Aldanmayın Faydası Çok! Sirke

   Sirkenin yemeklerde kullanımı dışında sağlık ve hastalıkların tedavisinde de yaygın bir şekilde kullanıldığını söylemek mümkün.

   Sirke içerdiği zengin maddelerle yalnızca salata sosu olarak kullanılamayacak kadar faydalı. Sirke bakterilerle çok iyi savaşan maddeler içerdiğinden dolayı bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmanın yanı sıra bol miktarda magnezyum, potasyum, fosfor, demir, florin ve bakır gibi mineraller içerir. Bu özelliği ile birçok hastalığa iyi gelir, birçok problemi de çözer.

   İşte sirkenin diğer faydaları:

   Eldeki kokuları çıkarmak

   Ellerinize sinen soğan, sarımsak ve balık kokusunu çıkarmak için saf sirkeyle ellerinizi ovalamanız işe yarayacaktır.

   Ağız kokularını gidermek

   Soğanlı ya da sarmısaklı bir yemekten sonra nefesinizin kısa sürede güzel kokmasının ve tazelenmesinin yolu, bir bardak ılık suyun içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı tuzu eritip bununla ağzınızı durulamaktır.

   Sindirim sorunları

   Sirke, kabızlık ve reflü gibi problemlere sebep olan genel sindirim bozukluklarını giderir. Bunun yanı sıra sirke mantar ve bakteri önleme özelliği ile gıda zehirlenmelerini de engelleyebilir. Sirke ayrıca mide yanmasına da iyi gelir.

   Uyku problemleri

   Yatmadan önce bir bardak ılık suya, bir çorba kaşığı doğal sirke ve bal ekleyip için. Bu karışım uykunuzun rahat geçmesini sağlayacaktır.

   Saç bakımı

   30 gr. kadar doğal sirkeyi üzerine su ekleyip banyodan çıkmadan önce saçınıza dökün.

   Bu sudan sonra tekrar durulanmayın.

   Kilo vermek

   Yemeklerden önce sirkeli su içmek veya yemekle birlikte sirke tüketmek doyma hissine ulaşmayı ve daha az yemeyi sağlıyor.

   Teknolojik ürünlerin temizliği

   Bilgisayarınız, yazıcınız, faks makineniz veya diğer ev ofis araçlarını su ve sirkeli karışımla silebilirsiniz. Ancak temizliğe başlamadan önce tüm ekipmanların kapalı olduğundan emin olmalısınız.

   Duman veya sigara kokusunu gidermek

   Eğer yemek yaparken yemeği yaktıysanız ya da evinizde sigara içiliyorsa, kokunun en yoğun olduğu alana sirkeyle doldurduğunuz bir kase koyarak duman kokusunu giderebilirsiniz.

   Mobilyalardaki izleri silmek

   Mobilyalarda kalan beyaz bardak izlerini temizlemek için sirkeli su kullanın. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.

   Küf lekelerini çıkarmak

   Sevdiğiniz gömleğiniz, üstlüğünüz ya da herhangi bir kıyafetiniz küflendiğinde onu çıkaramayacğınızı düşünüp atmayın! Küf lekelerini çıkarmak için sirkeye başvurabilirsiniz.

   Krom ve çelik ev eşyalarını temizlemek

   Çelik tencerelerinizi, demliklerinizi temizlemek için sirkeden faydalanabilirsiniz

   Zararları neler?

   Sirkenin herkes için geçerli bilinen bir zararı yoktur. Yalnız, çeşitli sağlık sorunları olanların sirkeyi tüketirken kontrollü olmaları gerekir. Örneğin mide rahatsızlığı olanlar sirke tüketmekten kaçınmalıdırlar. İçeriğinde asit olan sirke bu hastaların problemlerini artıracaktır. Ayrıca elma sirkesinin de kan şekerini düşürücü özelliği olması sebebiyle kan şekeri düşük olan şeker hastalarının yani tip2 diyabetli hastaların elma sirkesi tüketmekten kaçınmaları gerekir. Elma sirkesi günde en fazla 2 yemek kaşığı tüketilmedir. Aksi takdirde yemek borusu ve mide tahribatına neden olabilmektedir.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ