Kadınların Sayfası

  Kemik çıkığı kabusunuz olmasın

   Kemik çıkığı kabusunuz olmasın
   Ayak-ayakkabı uyum uzmanı Başak Kurtoğlu, uygun ayakkabı seçiminin püf noktalarını verdi.
   Büyük oranda genetik miras olan ancak ayağa uygun olmayan ayakkabı tercihlerinin de tetiklediği kemik çıkığı, özellikle kadınların kabusu oluyor. Türkiye’nin ilk ayak-ayakkabı uyum uzmanı Başak Kurtoğlu şiddetli ağrılara neden olabilen kemik çıkıklarının sebeplerini ve engelleme yollarını açıkladı.

   KADINLARDA 9 KAT DAHA FAZLA
   Kadınlarda erkeklere oranla 9 kat daha fazla görülüyor. Yoğun olarak tercih edilen yüksek topuklu ve öne doğru sivrilen ve daralan ayakkabı modelleri ayak yapısına uyumsuz oluşları nedeniyle Hallux Valgus oluşumuna neden oluyor.
   Başparmakta görülen kemik çıkıkları yoğun ağrılara neden olabiliyor. Yürümekte zorluk çekilmesine ve giyilen her ayakkabının rahatsızlık yaratmasına sebep olan çıkıklar günlük hayatı zorlaştırıyor.

   Kemik çıkığı rahatsızlığı yaşayan kişilerin ağrıları, kızarıklık, nasır gibi problemleri doğru ayakkabı ve tabanlık seçimi ile azaltılabiliyor. Amacımız bu kişilerin giydiği ayakkabılar içerisinde rahat edebilmesini sağlamak, yürüyüş ve yaşam kalitesini arttırmak. En önemli nokta yüksek topuklu, dar kalıplı ve sivri burunlu ayakkabılar yerine ayak yapısına uygun, gerektiğinde geniş kalıplı ve kemiği rahatsız etmeyen ayakkabılar kullanılmasıdır. Kişinin ayak tipine özel olarak üretilen tabanlıkların kullanımı da başparmakta meydana gelen deformasyondan kaynaklanan yanlış basmaların önüne geçerek denge yakalanmasını sağlıyor, böylece belirli bölgelerde biriken baskının ortadan kalkmasıyla birlikte ağrılar azalıyor. Bu yöntemlerle sonuca ulaşılamayan ileri derece vakalarda ise cerrahi tedavi yöntemlerine başvurmak gerekebiliyor. Ayak başparmağı çıkıklarının verdiği rahatsızlıkların büyük kısmı cerrahi operasyonlara gerek kalmadan doğru ayakkabı ve tabanlık kullanımı ile azaltılabilmektedir.

   DOĞRU AYAKKABININ 5 ÖZELLİĞİ
   Ayak başparmağı kemiklerinde oluşabilecek çıkıkların ve ağrıların önüne geçebilmek için:
   *Ayağın genişliğine uygun, öne doğru sivrilmeyen ayakkabılar tercih edilmeli.
   *Ayakkabının bitiş noktası kemiğin orta kısmına gelmemeli.
   *Toka, fiyonk gibi detaylar kemiğin üzerine gelmemeli.
   *Astarında dikiş olmayan, yumuşak derili ürünler tercih edilmeli.
   *Yüksek topuklu ayakkabılar kısa sürelerle kullanılmalı.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ