Kadınların Sayfası

  Bu 6 Karışımla Göz Enfeksiyonunu Mutfağınızda Tedavi Edebilirsiniz!

   Basit bir göz kızarmasından arpacığa kadar

   Bazen küçük bir alerjiden kaynaklanır. Bazen gözümüze bir şey kaçar, bazen virüsler, bakteriler, mantarlar, parazitler sebep olur bu musibetlere. Her seferinde vücudumuzdaki pek değerli iki organımız kızarır, kaşınır; göz kapağımız düşer, görme yetimiz azalır, canımız sıkılır.

   Göz sağlığı çok ama çok önemlidir, bu yüzden önden belirtelim; aşağıda sıralayacağımız yöntemleri tek başına uygulamayın, mutlaka bir doktora başvurun. Doktorunuzun tedavi sürecine yardımcı olmak, hızlandırmak içinse hemen mutfağınıza koşun 😉

   İşte göz enfeksiyonlarına iyi gelen, mutfağınızda rahatça hazırlayabileceğiniz karışımlar!1.Göz Otuİsminden de belli değil mi zaten? 🙂 İlk tedavimizi şu şekilde hazırlıyoruz;

   Her bir fincan suya 1 çay kaşığı göz otu denk gelecek şekilde bir karışım hazırlayın, 10 dakika kadar kaynatın. Karışımınız soğuduktan sonra temiz bir tülbent ile süzün. Süzdüğünüz karışım ile gözlerinizi günde birkaç defa yıkayabilirsiniz.

   2.Tuzlu Su

   Hazır mevsimi de yaklaşmışken bir gerçeği hatırlatalım; hani denize girdiğinizde yaralarınız iyileşir, vücudunuzda kaşınan, yanan neresi varsa düzelir ya… İşte hepsi tuzlu suyun faydaları sayesinde 🙂

   Karışımınızı 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz denk gelecek şekilde hazırlayın. Ardından kaynatın ve soğumasını bekleyin. Enfeksiyon kapmış gözlerinizi bu su günde birkaç defa yıkayabilirsiniz.

   3.Bal

   Balın en sağlıklı gıdaların başında geldiği, vücudumuza baştan aşağı yararlı olduğunu ezbere biliyoruz zaten… Tam hatırlayamadıysanız, buyrun buradan damıtın 🙂 Organik bal ile göz enfeksiyonunuzu rahatlatabilmek içinde aşağıdaki yöntemi izleyin;

   Damıtılmış su ve eşit miktarda balı iyice karıştırın. Bu karışımı günde 2-3 defa, temiz bir pamuk kullanarak gözünüze uygulayabilirsiniz.

   Bir başka yöntem ise gözün içine doğrudan bir damla bal damlatmak! ”Olur mu yahu!?” demeyin, bal doğal bir temizleyicidir, gözünüzün içindeki kir ve pislikleri hızla temizleyebilir.

   4.Yeşil Çay

   Sindirim sisteminizi rahatlatır, sizi rahat uyutur, sinirinizi stresini alır yeşil çay. Aynı zamanda gözünüzdeki kaşıntıyı da keser, göz altı şişliklerinizi de alır. Ayrıca göz sağlığınıza iyi gelen çeşitli besinler ve antioksidanlar yeşil çayda mevcuttur.

   Yöntemimiz de oldukça kolay hem;

   İki adet yeşil çay poşetini birkaç saniye sıcak suda bekletin, çıkartın, sıkın, buzdolabında soğumaya bırakın. Soğuyan sallama çay poşetlerini 10-15 dakika boyunca gözlerinizin üzerinde bekletin. Bu yöntemi günde 3 defa tekrarlayın.

   5.Kurutulmuş Papatya & Papatya Çayı

   Çünkü papatya tahriş giderir, antimikrobiyaldir. Gözünüzdeki tahrişi giderir, göz altı şişliklerini ve kızarıklıkları azaltır, kaşıntıları keser.

   Papatya hususunda iki yöntemimiz mevcut; ilki aynı yeşil çaydaki gibi. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemi papatya çayı poşetleriyle de uygulayabilir, gözlerinizi rahatlatabilirsiniz. Bir başka yöntem de kurutulmuş papatya demlemek; bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatya katın, 5 dakika boyunca ağzı kapalı olarak demlenmesini bekleyin.

   Ardından ağzını açın, oda sıcaklığında karışımınızı soğutun. Bu karışımla gözünüzün hem içini, hem de dışını yıkayıp temizleyebilirsiniz.

   6.Elma Sirkesi


   Son önerimiz de elma sirkesi, ancak pastörize edilmemişinden bulmanız ya da evde kendiniz yapmanız gerekli 🙂 Pastörize edilmemiş elma sirkesinde malik asit vardır, bu asit bakteri ve enfeksiyonlarla savaşabilir, gözdeki mikrop ve pislikleri temizleyerek iyileşme sürecini hızlandırır.

   Bir bardak damıtılmış suya bir çay kaşığı elma sirkesi karıştırın. Bu karışımı bir pamuk yardımıyla gözünüzün dışına uygulayın. Bu yöntemi birkaç gün boyunca, her birkaç saatte bir tekrarlarsanız gözünüzün hızla iyileştiğini göreceksiniz 🙂

   Kaynak: Sizdeduyun.com

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ