Kadınların Sayfası

  Bebeğin Sinyallerini Anne Erken Dikkate Almalı

   Özellikle ilk altı ay boyunca bebek her istediğinde emzirilmelidir. Uyanma ve hareketliliğin artması, memeye yönelme ve ağız ile arama bebeğin karnının acıktığını gösterir. Ağlama ise açlığın geç belirtisidir. Anne, bebeğinin uyarılarını dikkate almalı

   Bebeklerin normal büyüme ve gelişmelerini sağlayan en uygun besin, anne sütüdür. Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz Duman, anne sütünün faydalarını anlattı.
   Bu şifalı iksirin içeriği sabit değildir; çocuğun yaşına, fizyolojik durumuna uygun olarak değişim gösterir. Dolayısıyla her annenin sütü kendi bebeği için en ideal olandır. Bu özelliklerinden dolayı hiçbir mama, anne sütünün yerini tutamaz.
   Eğer herhangi bir engel yoksa bebeğe ilk altı ay sadece anne sütü verilmelidir. Anne sütü ilk altı ay tek başına yeterli bir besindir ve diğer gerekli besinleri de alması şartıyla bir-iki yıl devam ettirilebilir.
   Bu özel besin, bebeklerin normal büyümesini ve gelişmesini sağlayacak en ideal yapıdadır. Hiçbir yiyecek ve içecek anne sütünün yerini tutamaz.

   HASTALIKLARDAN KORUR
   Anne sütü temizdir ve bebek için en uygun sıcaklıktadır.
   Anne sütünün sindirimi daha kolaydır. Çok zengin gıda içeriğine rağmen, bebeklerin hassas sindirim sistemlerine uygunluk gösterir.
   Bu özel süt, hastalıklardan da koruyucudur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal, alerjik hastalıklar ve solunum yolu hastalıkları daha az görülür.
   Anne sütü bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesini kolaylaştırır.
   Anne sütü ile beslenen bebeklerde şeker hastalığı, astım, obezite, koroner kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların oluşma riski daha azdır.
   Anne sütü ile beslenme; bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur.
   Emzirme, bebeğin diş ve çene sağlığı için yararlıdır.
   Anne sütü ekonomiktir.
   Bebek için doğal bir sakinleştiricidir.
   Emme, çocuğun psiko-sosyal gelişimine katkıda bulunur. Anne ile bebek arasındaki olumlu ruhsal iletişime ve bebeğin duygusal gereksinimlerin karşılanmasına yardımcı olur.

   BEBEK DOYDUĞUNU BELLİ EDER
   Emzirme bebeklerin ideal beslenmesini sağlayan doğal bir yöntemdir. Bunun başarı ile yapılabilmesi için de annenin kendisine güvenmesi, emzirme konusunda bilgi sahibi olması ve aile fertlerinden destek alması şarttır. Bu noktada annenin dikkat etmesi gerekenler şöyle:
   Annenin dinlenmesi ve kendisine rahat bir ortam hazırlaması gerekir. Eğer anne rahatsa ve iyi destek sağlanmışsa; bebeği tutması için ek enerji harcamasına gerek kalmaz ve boyun, sırt ve omuzlara verilen basınç en aza indirgenmiş olur.
   Bebek her istediğinde emzirilmelidir. Uyanma ve hareketliliğin artması, memeye yönelme ve ağız ile arama bebeğin acıktığının belirtisidir. Ağlama, açlığın geç belirtisidir.
   İlk aylarda anne sık emzirmeye hazırlıklı olmalı. Günde 12 kez emzirme gerekebilir. Bebeğin midesi küçük, büyüme ve gelişmesine bağlı enerji ihtiyacı fazla olduğundan, ihtiyaçları ancak sık emzirme ile karşılanabilir. Sık emzirme sütün miktarının artmasını sağlar.
   Bebek doyduğunu belli eder; ona inanın. Doyduğunda dudaklarını kapatır, yana döner, hatta uykuya dalar. Bazen de dinlenme arası verir. Bunlar dikkatle takip edilmelidir.

   EMZİREN ANNE HER GÜN BİR YUMURTA YEMELİ
   Anne sütü, annenin aldığı besinlerin bir ürünüdür. Emme döneminde annenin iyi beslenmesi; hem annenin kendi depolarını koruması, hem de salgılanan sütün yeterliliğini ve verimliliğini artırmak amacıyla önemlidir. Sütün miktar ve besin yönünden kalitesinin artırılması için annenin bu dönemde artan ihtiyaçlarını karşılaması, yeterli ve dengeli beslenmesi gereklidir. Peki beslenmenin bu kadar önemli olduğu dönemde anne neler yemeli? İşte yanıtı:
   Annenin kendi dokularının korunması, sütle bebeğe geçen proteinin bebeğin doku oluşumu için kullanılması amacıyla anne yeterli ve kaliteli protein tüketmeli. Her gün bir adet yumurta ve 100-150 gr. yağsız et veya bir porsiyon kurubaklagil yemeli. Balık tüketiminin haftada ortalama iki kez olmasına da özen gösterilmeli.

   10-12 BARDAK SU İÇİLMELİ
   Artan kalsiyum ihtiyacının karşılanması amacıyla kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir; belirtilen miktarlarda düzenli olarak tüketilmeli.
   Anneler, demir içeren gıdaları düzenli yemeli. Et ve et ürünleri, balık, yumurta, kuru meyveler, kuruyemişler, kuru fasulye, nohut, mercimek; demir içeriği yüksek gıdalardır. Ayrıca demirin emilimini azaltan çay ve kahve de yemeklerle birlikte içilmemelidir. Demirin emiliminin artırılması için ise C vitamini içeriği zengin gıdalar, besinlerle beraber alınmalı.
   Emzirme döneminde sıvıya olan ihtiyaç artar. Artan sıvı ihtiyacının karşılanması amacıyla her gün 10-12 bardak su içilmeli. Mutlaka iyotlu tuz kullanılmalı. Çay, kahve yerine ıhlamur, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tüketilmeli.
   Kurubaklagil, lahana ve turp gibi besinler, bazı anne ve bebeklerde gaz sıkıntısı yapabilir. Eğer bebeğinizde böyle bir durum gözlemlediyseniz, bu besinleri tüketmemeye özen gösterin.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ