Kadınların Sayfası

  Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir

   Mide ekşimesi herkes tarafından ve zaman zaman yaşanabilen bir olaydır. Ancak bu olayın sıklaşması bir mide rahatsızlığı olduğuna işaret ediyor olabilir, mide ekşimesi reflü mide kanseri mide ülseri gastrit gibi birçok nedene bağlı olabileceği gibi; yenilen yiyeceğin miktarı yoğunluğu ve yağlı veya yaşsız olmasına göre de değişebilir. Kişinin sindirim-hazım gücü de bu faktörü etkiler. Midesi hassas olan insanlar daha hafif yemek zorundadır. Bazı insanların mideleri hassas değildir. Bazı insanların mideleri ise çok hassastır. Yenen bir yemek dokunduğu için ekşime oluşmuşsa ve her zaman söz konusu yemek mide ekşimesi yapıyorsa yenmemesi gerekir.

   Mide ekşimesine iyi gelen yiyecekler nelerdir Midemiz bir besini parçalamak için, asit dalgalarını besin üzerine gönderir. Eğer mide tam dolu ise mide gerekli parçalamayı sağlamak için zorlanır. Hazımsızlık ortaya çıkar. Mideye iyi gelen yiyeceklerden önce, az yemenin önemini vurgulamış olduk. Doğada doğal ve organik olan tüm helal besinler, mideye iyi gelir. Rafine besinler mideye iyi gelmez.

   Bu kadar büyük bir genelleme yaptıktan sonra siz değerli okuyucuların zihinlerinde, bir takım yararlı yiyeceklerin ne olduğu belirmiştir. Günde 3 öğün değil, 2 öğün yemek ve akşam –gece atıştırmalarından uzak durmak mideye iyi gelir. Pilav, bulgur tahıl ürünleri haşlanmış patates, taze balıklar, beyaz et grubunda haşlanmış tavuk mideye iyi gelir. Şekersiz yeşil çay, siyah çay, sebze çorbaları ve mevsiminde çıkan ve tüketilen meyveler mideye iyi gelir.  Her bir besinin içinde bir fayda saklıdır. Her bir bitkinin bir gizli şifa özelliği vardır. Dermansız hiçbir dert yoktur. Mideyi rahatlatan uygulamalar

   • Uzun süre yemeği çiğnemek
   • Asitli içecekler içmemek
   • Midenin 1/3 ünü doldurmak ve sofradan yarı aç kalkmak
   • Gece atıştırmalarını bırakmak
   • Günde 2 LT su tüketimi
   • Egzersiz yapmak
   • Az yağlı ve mümkünde doymamış yağ içeren yemekleri tüketmek
   • Şekerli olan hiçbir şeyi tüketmemek ( meyveler hariç)
   • Her mevsim sebze tüketmek
   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ