Kadınların Sayfası

  Adana Kebabı Tarifi

    Adana Kebabı Şişe Nasıl Takılır? Adana Kebabı Şişe Nasıl Saplanır? Kurbanda Adana Kebabı Nasıl Yapılır? Adana Kebabı Nasıl Pişirilir?

   Herkesin çok sevdiği, pikniklerde olmazsa olmaz olan ve lezzet katan bir tarifi sizlerle paylaşacağız. Meşhur Adana Kebabı. Bu kebap aslında pikniklerde çoğu kimsenin bilmediği için ve yapamadığı için tercih edilmemektedir. Çünkü Adana Kebap, hem zahmetli olmakta iken hem de riskli olmaktadır. Nedeni ise adana kıyması şişe saplanırken güzel saplanamaması halinde pişirilme aşamasında ya da beklemekte iken sarkarak düşebilmektedir. Bu haberimizde bu tür riskleri ortadan nasıl kaldırırız ve en lezzetli adana kebabı nasıl yapılır bunlara değineceğiz. Şimdi hazırsanız öncelikle güzel ve lezzetli bir adana kebabı tarifi için gerekli malzemelerimizi tedarik edelim.

   Malzemeler:

   • 1 KG Kıyma Et (Erkek Kuzu Eti)
   • 400 Gr. Kuyruk Yağı (Erkek Kuzunun Yağı)
   • 1 Adet Büyük Kapya Biber (Salçalık Biber)
   • 5 Adet Sarımsak
   • Pul Biber, Kırmızı Toz Biber, Kimyon, Karabiber ve Tuz.

   Adana Kebabı Tarifi:

   Şüphesiz Adana kebabının püf noktası kıymasının lezzetli olmasıdır. Şimdi en lezzetli adana kebabını yapmak için sizlere bu püf noktayı vereceğiz. Kasabımızdan mutlaka adana kebabı için kıymamız, erkek kuzu etinin sırt ya da but tarafından alınacak, kuyruk yağının yine bu erkek kuzunun olması gerektiği belirtilecek ve son olarak bunlar karıştırılarak yalnızca bir defada makinede çekilecek. Eğer çektirmeyip evinizde zırhta adana kebabı yaparsanız onunda lezzeti bambaşka olacaktır. Bunun için bir adet zırh ve tahta üzerinde kuyruk yağı ve eti bir müddet zırhtan geçirerek kıyma haline getirmektedir. Etimizi hazır hale getirdikten sonra kapya biberi bıçak yardımı ile çok küçük parçalara getirilir ya da mutfak robotu ile çekilir. Daha sonra bu biberin suyu el yardımıyla lavaboya sıkılarak dökülür ve biberler etin üzerine eklenir. Sonra sarımsak ezilerek atılır ve yukarıda belirtmiş olduğumuz malzemeler göz kararı ilave edilir ve iyice harmanlanır. Sarımsak sevmiyorsanız kullanmayabilirsiniz ama çok lezzet katacağı da unutulmamalıdır.

   Adana Kıyması Şişe Nasıl Saplanır?

   Hazırlamış olduğumuz adana kıyması 2 saat kadar malzemelerin özdeşleşmesi için buzdolabında bekletilir. Dolaptan dinlenmiş adana kıyması çıkarılır ve şişlere takılmak üzere toplar halinde göz kararı eşit parçalara ayrılır.

   Adana Kıyması Şişe Nasıl Takılır? Adana Kebabını Şişe Saplama Yöntemleri

   Toplar halinde hazırlamış olduğumuz kıyma şişin tam ortasına geçirilerek elimizle şiş görünmeyecek şekilde düzlüyoruz. Daha sonra Adana kebabına nasıl parmak izi verilir? Sorusunun cevabı, işaret parmağı ve serçe parmağı kullanmadan sert bir şekilde diğer parmaklarla yukarı aşağı hareket ettirilir. Burada püf nokta kıymayı şişe tutturmak için su kullanılmalıdır.

   Adana kebabının lezzetli olması için için unutulmaması gereken bir takım ipuçları;

   -Kıyma mutlaka erkek kuzunun budundan veya sırt etinden olacak olup, kuyruk yağı da yine erkek kuzudan olması gerekmektedir. Koyun eti kokacağından erkek kuzu eti veya yağı kesinlikle koku olmayacaktır.

   – Zırhta çekilen kıyma daha lezzetli olur ancak imkan yoksa bir defa makineden çektirilmelidir.

   – Kuyruk yağı lezzet katacağı için oran önemlidir ve bolca katılabilir.

   – Mangal kömürü seçimini dikkat edilmelidir. En lezzetli adana kebabı turunç kömürü ile pişmektedir.

   – Kıyma şişe takılırken mutlaka şiş sıcak olmamalıdır. Soğuk şişe takılmalı ya da pişen şişe hemen kıyma takılacaksa mutlaka şiş sudan geçirilmelidir.

   – Kıymayı takmakta yardımcı olacak bir kase suyun içerisine bir miktar soğan suyu eklersen ayrıca güzel bir lezzet katacağını göz ardı etmeyelim.

    

    

    

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ