Kadınların Sayfası

  Lise Boyunca Zorbalığa Uğradı. Lise Arkadaşları Bir Araya Gelmek İçin Çağırınca Bakın Nasıl Cevap Verdi.

   Bundan tam yirmi yıl önce, şu an 36 yaşında olan Annica lisede okuyordu. Eski lise arkadaşlarının o döneme dair güzel hatıraları varken Annica’nın sadece travmaları vardı. Bu yaz Annica eski lise arkadaşları tarafından bir araya gelip tekrardan görüşmek için çağırıldı. Aslında davet edilmesine bile şaşırmıştı. Davetin şokunu atlattıktan sonra akran zorbalığına uğradığı kişilere bir mesaj yazdı.Annica yirmi yıl önce lise üçe giderken akran zorbalığına maruz kaldı.Annica, “Lise yılları boyunca maruz kaldıklarım sonrası paramparça olmuştum. Yalnızlık ve umutsuzluk dolu geçen her günümü bugün hala hatırlıyorum.” dedi.Annica lise sona giderken sınıfını değiştirdi. Bunun kendisine biraz yardımı olsa da yine de maruz kaldığı şeylerin etkisinden kurtulamıyordu.

   Bu yaz, kendisine zorbalık yapan kişiler de dahil olmak üzere eski lise arkadaşları tarafından yeniden toplanmak için bir davet aldı Facebook üzerinden. Davetiyeyi görür görmez kötü hissetti. Biraz düşündükten sonra kendisine zorbalık yapan kişilere bugün bir mesaj yazmak istedi.

   İşte yazdığı mesaj:

   “Sevgili 9C,

   20. yıl dönümümüz için davetinize çok teşekkür ederim. Liseyi bitirmemizin üzerinden bu kadar çok yıl geçtiğinin farkına bile varmamışım. Hala yaşadıklarımızı dün gibi hatırlıyorum. Geçmişe bakıp böyle güzel anıları hatırlamak ne güzel! Lise yılları benim en karanlık dönemimdi. Son sınıfta sınıfımı değiştirdiğimi hatırlıyorsunuzdur. Sınıfı girdiğimde herkesin birden susması, arkamdan imalı gülüşler ve sınıfa girdiğimde bana bakılarak atılan sinsice bakışlardan kaçınmak için sınıfımı değiştirmiştim. Sınıfımızdaki bazı kişilerin bana zorbalık yapmasının tek işleri olduğunu tekrardan hatırlatmak isterim.

   Akran zorbalığı gerçekten hiç unutulmuyor. 20 yıl sonra bile bana hala işe yaramaz olduğumun söylendiği zamanları hatırlıyorum. Ama inanıyorum ki bugün hepiniz çok iyi bireylersiniz. Belki bazılarınızın çocukları var. Umarım ki çocuklarınız okula benim gibi stres içinde gitmiyordur her gün. Çünkü bunu hiçbir çocuk haketmiyor.

   NOT: Tekrardan birleşmemiz için ödemem gereken 250 doları da Friends (Akran zorbalığı karşıtı bir organizasyon)’e bağışladım.”

   Annica’nın gönderisi Friends’in Facebook sayfasında yayınlandıktan hemen sonra 5.000 paylaşım ve 45.000 beğeni aldı.

   Annica, kendisine zorbalık yapan kişilere böylesine bir mesaj yazmanın korkutucu olduğunu ancak yine de yıllar sonra içini döktüğü için rahat hissettiğini ifade etti.

   Gönderisini paylaştıktan sonra Annica eski sınıf arkadaşlarından mesaj aldı. Onu tekrardan hatırlamalarına sevinen Annica, ona yaptıklarını itiraf etselerdi daha mutlu olacağını söyledi. Kadının ifade ettiğine göre bugün hala kendisine yapılanları dün gibi hatırlıyormuş.

   Annica’nın içini dökmesi rahatlatıcı olmuş. Gerçekten çok cesur bir kadın. Umarız ki gönderisi onun durumundaki diğer insanlara ilham kaynağı olur. Hep beraber akran zorbalığına bir son vermeliyiz.

   Akran zorbalığına karşı farkındalık yaratmak için Annica’nın hikayesini paylaşmayı unutmayın.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ