Kadınların Sayfası

  Dereotunu Dondurma ve Kurutma Yöntemi

   Taze yeşilliklerin şimdi tam zamanı… Bahçede veya saksıda kendi ektiğiniz taze dereotunu dondurarak veya kurutarak bir yıl boyunca kullanabilirsiniz. Bunun için gerekli olan tek şey taze yeni koparılmış dereotu bulmanız. Kendiniz ekmediyseniz bile bir köy yerinde taze dereotu bulursanız alın ve yıl boyunca kullanın.

   Neye ihtiyacınız var:

   Dereotu
   Su
   Bir tepsi
   Dondurucu torbası veya dondurucuya konulan bir kap

   Yapılışı:

   Dereotunu önce suyla yıkayın. Sallayın ve kurumaya bırakın. Üzerinde su damlaları kalmayınca bir tepsiye dizin ve dondurucuya koyun. Dereotu donunda dondurucudan çıkarın ve bir torbaya doldurun ve tekrar dondurucuya koyun. İhtiyacınız olduğu zaman istediğiniz kadar çıkarın ve kullanın. Donmuş dereotunu çözdürmeye ihtiyacınız olmayacak. Kendisi hemen çözülecektir.

   Dereotu Kurutma

   Kurutulmuş dereotu da hazır bulundurmak için kullanışlıdır. Küçük demetleri yıkadıktan sonra ters bir şekilde kuruyuncaya kadar asın. Onların tamamen kurumaları bir veya iki hafta sürebilir. Dereotunun tamamen kuru olduğundan emin olduğunuzda masanın üzerine koyun. Bir tabağın içine elinizle ovarak tanelerini dökün. Bu taneleri hava geçirmez bir kaba boşaltın. İstediğiniz zaman kullanın.

   Dereotu yıllık bir ottur. Kolaylıkla tohumlanır. Kendi büyürseniz, sezon sonuna kadar tohuma gitmesine izin verin. Tohumları toprağa dökecek, bu nedenle gelecek yıl yeniden dikmenize gerek kalmadan kendiliğinden çıkacaktır.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ