Kadınların Sayfası

  Sararmış Çamaşır Nasıl Temizlenir İşte Çözümü

   Sararmış Çamaşır Nasıl Temizlenir İşte Çözümü Sararmış çamaşırlarınız mı var ve siz de nasıl temizleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bu yöntemle sizler de sararmış çamaşırlarınızı bembeyaz bir hale getirebilirsiniz. 

   Beyaz çamaşırların zamanla sararması, yanlış yıkamalara bağlı grileşmesi çok normal ve birçok insanın yaşadığı bir durum. Her şeyden önce bunu önlemek için beyazlarımızı, diğer renklerden ayrı yıkamalı ve mümkün olduğunca güneşte kurumalarını sağlamalıyız. Bunun dışında sararmış çamaşırları beyazlatıp, ilk günkü görünümlerine yakın bir hale getirmek için farklı pek çok yöntem mevcut.

   Sararmış çamaşırlar nasıl temizlenir? Son yıllarda beyazlatmayı sağlayan pek çok farklı marka çamaşır suları, temizleyici sıvılar üretiliyor. Bunlar eskiden olduğu gibi çamaşırları gereğinden fazla yıpratmıyor. Bunlardan yardım alabiliriz. Genelde kullanım ölçüleri farklı farklı olup, kutularının arkasında mutlaka tarif edilmektedir. Ağartıcıları uygulamadan önce kullanım şeklini mutlaka okumalıyız. Doğal yöntemleri tercih etmek de bir çözüm. Temizleyici deterjanlar her ne kadar insan vücuduna zarar vermeyecek şekilde üretiliyor olsa da sonuçta hepsi yoğun kimyasal maddeler içeriyor. Özellikle bebeği, çocuğu olanların mümkün olduğunca doğal yöntemleri kullanmaları sağlık açısından çok önemli.

   Sararmış çamaşırları beyazlatmada kullanılan doğal yöntemler: Saf sirke, ev temizliğinde pek çok yerde kullanabildiğimiz sirke, çamaşırlarımız için de mükemmel bir temizleyici. 1 bardak saf sirkeyi (sirke ruhu) çamaşır makinasının deterjan gözüne, çamaşır deterjanının üzerine ilave edip, beyazlarımızı yıkadığımız yüksek derece ile yıkıyoruz. Koku için endişe etmeye gerek yok, kuruyunca geçecektir.

   Veya Saf sirke-su karışımı hazırlıyor, sararmış çamaşırları bir gece bu suyun içinde bekletip, ertesi gün normal şekilde yıkıyoruz. (12 ölçek su+1 ölçek sirke) Aynı işlemi, suyu kaynatıp, leğen içindeki grileşmiş çamaşırın üzerine döküp bir gece bekleterek de yapabiliriz. Karbonat da bir diğer doğal temizlik kahramanı. Bir çok yüzeyi temizlemede kullanabiliyor ve sararmış çamaşırları beyazlatmada kullanabiliyoruz. Yarım bardak kadar karbonatı, çamaşır deterjanı gözüne çamaşır deterjanının üzerine ilave ediyor, normal yıkama işlemini uyguluyoruz. Ayrıca leke çıkarmak için de karbonatla hazırladığımız macundan yardım alabiliriz. (karbonatın içine macun kıvamına gelene kadar su ilave edip, lekenin üzerini kaplıyor, bir süre bekleyip yıkıyoruz.)

    

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ