Kadınların Sayfası

  Kemik Suyunun Faydalarını Biliyor Musunuz?

   Kemik suyunun faydaları yüzyıllardır bilinen bir gerçek. Kemik suyu çok yönlü, zengin bir besin kaynağıdır ve çok da ucuzdur. Eski insanlar et ve tavuk bulyonları ortaya çıkmadan önce kemik suyunu kaynatıp yemeklere kullanırdı. İşte kemik suyunun faydaları….

   Doğal tıbbın ünlü doktoru Dr. Axe, kolajeni oluşturan ve bağırsak permeabilitesinin tamirinde yardımcı olan prolin ve glisin sayesinde, ev yapımı kemik suyunun IBS’den vücudun iyileşmesine yardımcı olan en iyi gıdalardan biri olarak sıralıyor.

   Her türlü sindirim probleminin çözülmesi
   Kemik suyu sadece IBS hastalarına değil, sızdıran bağırsak sendromu , Crohn hastalığı, asit reflüsü ve ülseratif koliti iyileştirmeye yardımcı olduğu söyleniyor . Bunun nedeni, kemik suyu, GI yolunun astarını oluşturan dokuyu oluşturmak için gerekli olan bir protein türü olan kolajenin en zengin doğal kaynaklarından biridir . Sindirim borusu astarını korumaya ve yatıştırmaya yardımcı olur.

   Kemik suyu, daha genç görünmenize yardımcı olabilir
   Kim daha genç görünmek istemiyor ki? Halihazırda çok genç değilseniz, kemik suyundaki yüksek kollajen içeriği sayesinde cildinizin daha genç görünmesini sağlayabilir, saçlarınızın ve tırnaklarınızın görünümünü iyileştirebilir. Kolajen, cildi daha güçlü ve pürüzsüz hale getiren dokuların oluşturmaya yardımcı olur. Bilimsel araştırmalar, daha yüksek bir kollajen alımının, gelişmiş hidrasyon ve cilt bariyeri işlevleriyle bağlantılı olduğunu ve ince çizgiler, kırışıklıklar ve sarkma gibi yaşlanma belirtilerin azaldığını gösterdi.

   Daha iyi bir Uyku
   Uzmanlar, uyku için önemli olan kimyasallar ve hormonların üretimi için inhibitör nörotransmitterler gibi davranan kemik suyu içindeki amino asitler olduğuna inanıyorlar. Glisin alımının arttırılması, uyku sorunlarından muzdarip kişilerin daha iyi dinlenebilmeleri yanı sıra hafızayı iyileştirmelerine yardımcı olduğu gösterilmiştir; iyi dinlenmişken daha mantıklı ve daha net düşünebilirsiniz.

   Daha güçlü kemikler ve daha sağlıklı eklemler
   Kemik suyu üretmek için kullanılan kemiklerdeki fosfor, magnezyum ve kalsiyum, sağlıklı kemiklerin temel yapı taşlarını sağlamak için sıvıya sızar. Kemik suyu ayrıca osteoartrit riskini azalttığı gösterilen kondroitin sülfatı da içeriyor. Eklem ağrısı çekiyorsanız, muhtemelen glukozamin takviyelerinin alınmasının yarar sağlayabileceğini biliyorsunuzdur, ancak kemik suyu da bu önemli bileşiği ve eklemleri sağlıklı ve ağrısız tutan diğer besin maddeleriyle birlikte içerir.

   Daha iyi bir ruh hali
   Bugünlerde mutlu bir ruh halinde olmak daha zor görünüyor, ancak sinirbilimcilere göre, kemik suyu yardımcı olabilir. Çünkü diyetiniz bağırsak bakterilerini etkiler ve bağırsak bakterileri de beyni etkiler. Mikrobik olarak bilinen bağırsak bakterileri, beynin çalışmasını, kişinin ruh halini, stresi, öğrenme ve hafızayı etkiler. Bağırsak mikrobiyomunuz sağlıklı olduğunda beyninize “mutlu olmak” için sinyal gönderir ancak değilse anksiyete sinyalleri gönderebilir.

   Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi
   Kemik suyu içindeki amino asitler, örneğin arginin, glutamin ve sistein, hem insanlarda hem de hayvanlarda bağışıklığı güçlendirdiği bulunmuştur. Yüksek konsantrasyonlu minerallerden dolayı “superfood” olarak adlandırılan kemiği, bağışıklık sistemini artırabileceğini biliniyor.

   Bir enerji artışı
   Enerjimizin artması, yoğun iş progrmanı sırasında istediğimiz bir şeydir. Kemik suyu potasyum, magnezyum ve sodyum gibi enerjiyi sürdürmeye yardımcı olan ve kas, sinir, sindirim ve bilişsel işlev için önemli olan elektrolitlerin büyük bir kaynağı olduğu için bilimsel kanıtlara pek ihtiyaç yoktur.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ