Kadınların Sayfası

  Tüm Kadınların Bilmesi Gereken 5 Kalp Krizi İşreti

   Temel neden, damarlarda plak birikimi olarak tanımlanır. Oluşan plak nedeniyle kalbi  besleyen damarlar zamanla tıkanır.

   Özellikle kadınların kalp sorunlarıyla yaşadıkları halde büyük oranda önemsemedikleri için  hastalığın ilerlemesine sebep oldukları araştırmalarda kanıtlanmıştır. Bu kadınların ağrı eşiğinin daha yüksek olmasıyla da açıklanmıştır.Hem kendilerini hem de sevdiklerini korumak adına kalp krizi belirtilerini bilmek  bu nedenle kadınlar için daha önemlidir.

   Farklı Bölgelerde Ağrı

   Çoğu vakada, kol, sırt veya çeneye yayılan ağrı oluşur

   Göğüste basınç hissi

   Erkeklerde daha yoğun görülse de , kadınlar da   sıkışma, basınç ve göğüste bir kaç dakika ağrı hissi yaşarlar.

   Terleme ve Nefes Darlığı

   Egzersizle artar ,eşliğinde  göğüs ağrısı da hissediyorsanız derhal  tıbbi yardım almalısınız.

   Bulantı veya kusma

   Kalp krizinden önce kadınlar genellikle bulantı veya kusma yaşarlar.Bu işaretler genelde mide hastalıkları yada hazımsızlık ile karıştırılır.

   Yorgunluk

   Sebepsiz yere oluşan yorgunluk hissi önemli belirtisidir.  Sürekli yorgunsanız ve yukarıdaki diğer belirtileri de yaşıyorsanız kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

   Bununla birlikte, kalp krizi riskini azaltmaya   yardımcı olabilecek bazı koruyucu önlemleri alabilirsiniz:

   Sağlıklı yiyecekler yiyin

   Taze sebze meyveye sofranızdan eksik etmeyin, özellikle sarımsak kalp sağlığı için asla yeri doldurulamaz bir gıda.Zira kan basıncını düşürür. Ayrıca kalp krizi riski çoğunlukla iltihap ile ilgilidir, bu nedenle damarlarda plak birikimini engelleyen güçlü iltihap giderici etkisiyle zerdeçal tüketilmesi gereken sağlık ve şifa kaynağıdır.

   Şeker alımını azalt

   Aşırı şeker yemek vücudu olumsuz etkiliyor, iyi kolesterol diye tanımlanan HDL oranını düşürüyor trigliseritleri arttırıyor, böylece kalp krizi geçirme ihtimali artıyor.

   Takviye Alın

   Damarları açmak ve kan akışına yardımcı olması için balık yağı kullanılması önerilir. Ayrıca, C vitamini takviyesi alarak damar yapısının hasar görmesini engelleyebiliriz. K vitamini  de kalp krizinin nedeni olabilecek kireçlenmeye (arterlerin sertleşmesine karşı) karşı korur.

   Egzersiz

   Yorucu bedensel faaliyet kalp krizi riskini arttırdığından kaçınmak gerekir. Ancak doktor kontrolünde yapılacak egzersiz kalp sağlığı için çok gereklidir.Bu yüzden ölçülü bir şekilde spor hayatın parçası olmak zorundadır.

   Ancak, kalp krizi geçirdiğinizden şüphelendiğinizde hiç bir zaman beklemeyin.Hemen tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz bir hastaneye gitmelisiniz.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ