Kadınların Sayfası

  BALGAM VE ÖKSÜRÜĞE KARŞI DOĞAL TEDAVİ!

   Yetişkin veya çocuklarda ses kısıklığı, kuru öksürük veya balgamlı öksürük çeşitleri üst solunum yollarında özellikle; boğaz kaşıntısı, gıcık, bademcik ağrıları, ses kısıklığı yapabilir. Bu sorunları daha fazla kafamıza takmadan tedavisi için aşağıdaki öksürüğe iyi gelen doğal yöntemleri uyguluyoruz.

   Öksürüğe ne iyi gelir konusuna detaylı ve hızlı bakış :

   Bu yazımızda öksürüğü ne geçirir ? ve çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir ? sorularınıza bitkisel tedavi olarak ve basit tıbbi tedavi yöntemleri ile kuru veya balgamlı öksürüğü ne geçirir, bahar ve kış aylarında sık karşılaştığımız kötü kokulu ve koyu renk balgamlı öksürüğe hangi şurup veya bitkisel karışımlar, doğal özler ve  bitki çayları keser konusu yanında ayrıca Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önemli ve meşhur öksürüğe iyi gelen bitki ve bitki çayları kürü hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız.Hatmi Çiçeği Tedavisi: Yetişkin ve çocuklar için uygulanmasında sakınca olmadığını söyleyen sayın İbrahim hocamızın diğer kürü; 1 çay bardağı kaynar sütün içerisine 5 gram hatmi çiçeği atılır ve 2-3 dakika beklenir. Günde 2 defa tekrarlanan bu doğal karışım öksürük tedavisi için iyi gelir. Hatmi çiçeği şifalı bitkidir ve etkisini hemen gösterir.

   Feridun Kunak Öksürük Şurubu Tarifi: Evde doğal öksürük şurubu tarifi veren Feridun Kunak hemen antibiyotiklerde çare aramamızı dile getirdi ve ardından şu öksürük ve gıcık için iyi gelen bitkisel ev yapımı şurup tarifini verdi;

   1 adet karaturp suyu (Katı meyve sıkacağı ile sıkılmış)
   Yarım kök zencefil suyu (Aynı şekilde)
   Yarım taze limon suyu
   1 çay kaşığı dut pekmezi veya harnup pekmezi.
   Yapılışı: Tüm malzemeleri cam bir kap içerisinde karıştırın ve çocuklar için 1 yemek kaşığı, yetişkinler için ise 2 kaşık tüketin.

   Çocuklarda öksürük ne iyi gelir ?

   Çocuklardaki Öksürüğe İyi Gelen İbrahim Saraçoğlu Kürü: Faranfit ve bademcik enfeksiyonları önlemek için adaçayı gargarası birebirdir. Özellikle grip ve nezle salgını olduğu zamanlarda vücut direncini arttırmak ve korunmak için akşamları ve sabahları birer kere yapılmalıdır.
   Balgamlı veya kuru öksürüğe çare olarak aşağıdaki doğal tedavi yöntemleri öksürüğe iyi gelir. Evde ilk yapabileceğimiz ya bitki çayları sayesinde boğaz rahatlamasını sağlamalıyız yada boğazdaki gıcık oluşumunu önlemeliyiz. Öksürük için en önemli olan yöntem vücuda su kazandırmaktır, sebebi ise; su balgamı en iyi çözen maddelerin başında yer alır, ayrıca boğazda kuruluk hissini gidererek şiddetini en aza indirir.

   Öksürüğü Ne Keser: Öksürüğü kesmek için birbirinden farklı doğal çözüm yöntemleri bulunuyor fakat aşağıda verilen öksürüğe iyi gelen bitkiler denemiş ve olumlu sonuçlar alınmış bitkisel tedavi yöntemi öksürüğü keser ve boğazda gıcık, kaşıntı gibi semptomları geçirir. Eğer burun tıkanıklığı da var ise nefes açıcı buğu veya tuzlu su yapabilirsiniz.

   Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler; Öksürüğün tedavisi en iyi gelen bitkisel karışımlar aşağıdaki gibidir. Gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda öksürük nasıl geçer inceleyelim;
   Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

   Basit ve etkili olan formül ile kuru öksürüğünüz düzelebilir. Öncelikle kuru öksürüğe neden olan farenjiti iyi anlamak gerekir ve buna iyi gelen formül arıyorsanız aklımızın bir kenarında  müzmin hale gelen öksürüğün önemli bir sebebinin  kronik farenjit adı verilen yutak olarak da bilinen farenks duvarının iltihaplı ve ödemli olduğu hallerde görülebildiğini bilmeliyiz.

   Kronik farenjit

   Sigara kullanan
   Alkol alışkanlığı bulunan
   Asitli meşrubat tüketimi çok olan bireylerde daha sık görülür ve sonucu rahatsız edici ilaç alımına direnen kuru ve balgamsız bir iritatif öksürük ve boğazda acı, yanma hissi ile kendini gösteren bir tablodur.
   Tedavisi elbette altta yatan sebeplerden kaçınmak sigarayı bırakmak alkolü terketmek olsa dahi bu tahrişi gideren ve bu kronik iltihabi durumu rahatlanan bilinen en iyi formülde belki günlük olarak ılık ballı süt içilerek boğazın tahrişini geri döndürücü süreci hızlandırmaktır.

   Elbette bu kronik durum sigara ve alkol ile olan kişinin  birlikteliği devam edecek olursa uzun dönemde farenks duvarı metaplazi veya displazi ve son nokta olarak ölümcül bir hastalık olan farenks duvarı kanserine dönüşebilir.Kuru Öksürüğü Kesen Bal, Karabiber Karışımı: Bu bitkisel kür kuru öksürüğü keser ve boğazda bir rahatlama sağlar ayrıca ses kısıklığı için de etkilidir. 1 küçük kaşık toz karabiber ve 1 kaşık balı karıştırın. Bu karışımı yavaş bir şekilde yutkunarak için. Ardından su içmeyin yaklaşık 5 dakika sonra ılık bir bardak süt ile öksürük tedavisini bitirin. Öksürüğe iyi gelen bu doğal karışım öksürüğü kesmek için birebir bir çaredir.
   Zencefil, Bal Karışımı Öksürüğe İyi Geliyor: Bilindiği gibi bal içeriğinde öksürük gideren bileşenler bulunmakta. Zencefil ise bir çok hastalığa iyi geldiği gibi öksürüğe de iyi geliyor. ballı zencefil kürünü öksürük için kullanabilirsiniz, oldukça etkilidir. Taze zencefili rendeledikten sonra çay süzgeci ile parmakla bastırarak suyunu çıkarın. Ardından bir büyük kaşık bal ilave edip karıştırın. Öksürük tedavisi için kür hazır.

   Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

   Eğer koyu mukus içeren, bazen kötü kokulu veya yeşil renkli balgam ile birlikte kendini gösteren balgamlı öksürük sıklıkla altta yatan bir bakteri enfeksiyonuna işaret edebilir.

   Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer: Eğer öksürük balgamlı ve yanma şikayeti ile devam ediyorsa balgam sökücü özellikteki bir bitkisel kür öksürüğe iyi gelecektir;

   Balgam Söktürücü Öksürük İçin Kür: Balgam söktürücü bitkiler hem balgamlı öksürüğü kesmek için hemde bronşit, sinüzit, kronik farenjit hastalığına iyi gelir. Ihlamur, karanfil, kabuk tarçın, zencefil balgamlı öksürüğü kesmek için adeta birebir. İsterseniz bu bitkilerin çayını yapabilirsiniz. Evde bu bitkiler bulunuyorsa bir bitki çayı yaparak demleme yapabilirsiniz. Bitki çayları normal siyah çay gibi demleme yapılırsa özelliğini kaybedebilir, en fazla 5 dakika içinde demleme işlemini gerçekleştirin. Demleme sonrasında dinlendirmek çayı daha etkili yapacaktır, ayrıca üst solunum yollarına iyi gelir.

   Ihlamur Çayı: Öksürüğü ne keser diye sorsak herkes ıhlamur çayından bahseder. Flavonoidler içermesi ve vücutta oluşan iltihaplara iyi gelen ıhlamur çayını demleyerek içmek öksürüğe çare oluyor.

   Öksürük, Bitkisel Kür Çay Tarifleri İle Nasıl Geçer;

   Öksürük Elma, Ihlamur, Karanfil Kürü İle Geçer: Öksürüğe iyi gelen diğer bitkisel tedavi çözüm yöntemleri arasında bu çay tarifi oldukça faydaları olan bir karışımdır. 1 adet elmanın kabuklarını soyduktan sonra tencereye alın. Üzerine bir tutam ıhlamur, birkaç karanfil, 1 kalın dilim limon ve evde varsa 1 adet kabuk tarçın ile kaynatın. Yetişkin ve çocuklarda öksürüğe iyi gelen kür tarifidir. Bir nevi evde öksürük şurubu yapmaktır.

   Eğer bu saydıklarımızı denemiş fakat halen öksürüğünüz sizi uyutmuyor ve sürekli kuru veya az balgamlı öksürükten şikayetçi iseniz 2 bardak suyun içine ayvayı kabukları ve orta koçanı ile koyup bir kabuk tarçın ve 1 tutam ıhlamuru ekleyerek 10 dakika kaynatalım ve ılık olarak içine kattığımız 1 kaşık bal ile içelim göreceksiniz ayvanın ek katkısı hem boğazınızda ki tahrişe iyi gelecek hem de bronşlarınız da bir genişleme yaparak sizi ferahlatacaktır.
   En Etkili Öksürük Şurubu İsimleri

   İster çocuklarda öksürük şikayeti veya yetişkinlerde fark etmeden kullanacağımız öksürük şurupları acil tedavi için kullanılır. Öksürük İlacını Prospektüs kurallarına uyarak kullanınız.

   Benical Öksürük Şurubu: Solunum yolları ile alerjik reaksiyonlar nedeni ile oluşan öksürükler için kullanılan bir öksürük şurubudur.

   Brodil Şurup: Özellikle balgamlı durumlar için daha etkili olan bu şurubu, balgam sökücü özelliği yanı sıra bronşit, nefes darlığı, solunum yolları hastalıklarında kullanılıyor.

   Aferin Şurup: Grip, nezle gibi soğuk algınlığı enfeksiyonların tedavisinde de etkili olan bu şurup öksürüğe iyi geliyor.

   öksürük nedenleriTylol Cold Öksürük Şurubu: Grip ile görülen hafif öksürük tedavisi için kullanılan bu şurup burun tıkanıklığı ve burun akıntısı tedavisi için.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ