Kadınların Sayfası

  Patateslerin Filizlenmesi Nasıl Önlenir?

   Evinizde bulunan patateslerin filizlenmesinden bıkmış olabilirsiniz. Birkaç farklı saklama şekli ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

    Patateslerin serin bir yerde muhafaza edilmesi gerekir ve güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Mutfağınız (elverişli iken) onları saklamak için ideal bir yer olmayabileceği anlamına gelir. Hava sıcaklığından etkilenmeyen bodrum veya kiler varsa, muhtemelen onlar için en iyi yer budur.Patatesin % 80 su olduğundan, nemli bir ortamda en iyi sonuç verirler. Fakat diğer meyve ve sebzeler gibi, onlar da ıslanırsa çürürler. Dükkandan eve getirdiğinizde patateslerinizi nefes alabilen bir kapa aktarın. Bunun için bir kağıt torba ya da bir sepet işe yarar. Güneş ışığını uzak tutmak için torbayı kağıt havlu veya sepet üzerine bir parça gazete ya da kumaş örtün.

   Ayrıca, patatesleri aletten uzak tutun (çok fazla ısı alabilir) ve diğer meyve ve sebzelerden uzak tutun. Patatesleri ve soğanları tutmak için tasarlanan depo kutuları kötü bir fikirdir, çünkü her iki sebzenin de daha hızlı kötüleşmesine neden olacaklardır.

   Patatesleri Soğutabilir misiniz?

   Soğutucu patateslerin filizlenmelerini önlerken, iki problem daha yaşanmasına neden olur. Çok soğuk, patatesteki nişastanın şekere dönüşmesine neden olur (garip tatlı patateslere neden olur) ve ayrıca pişirildiğinde patateslerde grimsi kahverengi bir renk alır.

   Dolayısıyla patatesleri buzdolabında saklamak doğru bir fikir değildir.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ