Kadınların Sayfası

  Vücudunuzu Şekle Sokmak için Her Gece Yatmadan Önce Bunları Yapın

   Dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu hızlı ve kolay bir biçimde uykuya dalamamaktan şikayetçidir. Rahat bir uyku çekmeden önce saatlerce yataklarında dönüp, dururlar. Genellikle uykusuzluk sorunu olan insanlar bir sonraki gün aşırı yorgun hisseder, çok fazla şeker kullanır ve uyanmak için sürekli olarak kahve hazırlar. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu ise depresyon ve kilo alma eğilimindedir.

   Nasıl Daha Çabuk Uyunur?

   Herkes, uyuyamadığı zamanlarda uyku hapları kullanarak kolayca uyuyabileceğini düşünür. Ancak bu gibi hapların ciddi yan etkileri vardır, bu yüzden bunları bir kenara bırakın ve yeterli miktarda uyuyabilmek için daha güvenli yöntemleri deneyin.

   Bunlardan biri ise, yoga duruşlarıdır. Birçok bilimsel araştırma, yoga yapmanın harika sağlık faydalarını ortaya koymuştur. Eğer yeni başladıysanız, hiçbir duruşu 60 saniyeden daha uzun süre gerçekleştirmeyin. Daha sonralarda süreyi 5 ve hatta daha fazlasına çıkartıyor olacaksınız. Haydi, bu pozisyonlara hep birlikte bir göz atalım:

   Çocuk Duruşu

   Bu duruş, sinir sisteminizi, sırtınızı, omuzlarınızı, belinizi ve zihninizi rahatlatacaktır. Eğer kalçanız topuklarınıza ulaşmıyorsa, bir battaniyeyi katlayarak, araya koyabilirsiniz. Kollarınızı önünüze alın veya yan tarafta rahat bir şekilde bırakabilirsiniz. Derin nefes alarak ve bunu sırtınızda hissederek soluyun.

   Sınırlı Açış Duruşu

   Bu duruş aynı zamanda kelebek duruşu olarak da bilinir. Sırt üstü yatmanız, dizlerinizi kendinize çekmeniz, ayak tabanlarınızı birleştirmeniz ve dizlerinizin yan tarafa doğru düşmenize izin vermeniz gerekiyor. Çoğu insan bu duruşta düz bir şekilde uzanamaz. Bu yüzden bir battaniyeyi veya yastığı her bir dizinizin altına yerleştiriniz. Bel bölgenize doğru derin bir nefes almayı unutmayın.

   Geri Yuvarlanma

   Sırt üstü uzanın, kollarınızla dizlerinizi tutun ve yan taraflara doğru nazikçe sallanmaya başlayın. Bu duruş, bel bölgenizi esnetecek ve masaj yapacaktır. Bacaklarınız ve ayaklarınız rahat bir konumda olmalıdır. Omuzlarınızın yere doğru dönmesi normaldir ve dizlerinizi tutarken omuzlarınıza çok baskı uygulamayın. Derin nefes almayı da unutmayın.

   Sırt Üstü Dönüş

   Sırt üstü uzanın, dizlerinizi çekin ve ardından sağ tarafa hafifçe düşmelerine izin verin. Sol kalçanızı, sağ elinizle tutarak, bacaklarınızı sabitleyin. Aynı zamanda sol kolunuzu sol tarafınıza gerdirtin ve yavaşça başınızı sola doğru yatırın. Omuzlarınızı olabildiğince rahatlatın ve derin bir nefes alıp, bu sefer diğer taraf için hareketi tekrarlayın.

   Balık Duruşu

   Kollarınız yanda ve yerde olacak şekilde sırt üstü uzanın. Ellerinizi, avuç içleriniz yere bakacak şekilde kalçanızın altına sokun. Bunları kalçanızın altına sokarken, dirseklerinizi bükerek kendinizi biraz havaya doğru kaldırın. Ardından üst bedenizi nazikçe kaldırın ve göğsünüzü öne çıkartın. Başınız dik dursun. Eğer boğaz veya boyun bölgesinde bir rahatsızlık hissederseniz, başınızı arkaya doğru nazikçe yatırın. 10 derin nefes alın ve ardından ellerinizi kalçanızın altından çıkartın.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ