Kadınların Sayfası

  Emzik Kullanımı Tehlikeli Mi ? Zararları ve Faydaları Burada !

   Bebeklerde emzik kullanımı tehlikeli mi ? gibi birçok soru ile karşı karşıyayız. Daha bebek doğmadan aileler kafalarında acaba emzik kullanmalı mı gibi tereddütler yaşar. Acaba emzik kullanmak gerçekten gerekli mi ? Tabi kullanıp kullanmamak tamamen size kalmıştır. Ama fayda ve zararlarını gözden geçirmekte de yarar var.

   Bebekler dünyaya emme refleksi ile gelirler. Bu döneme oral dönem denir ve yaklaşık 2 yaşına kadar bu emme refleksi devam eder. Bu süreç içersin de bebekler her şeyi ağız yolu ile tanımak isterler. Ellerine aldıkları herşeyin tadına bakar, tanımaya ve tat almaya çalışırlar. Bu dönemde görülen emme refleksi bebeğin hem beslenme hemde güven gereksinimlerini gideren bir işlev görür. Bu noktada emzik bebeğin hem güven, hem beslenme hemde duygusal olarak bebeği güvende hissettirmek, rahatlatmak ve anne memesinin beslenme dışında kullanımını azaltmak amacı ile kullanılabilir.  

   Emzik kullanımı ani ölüm sendromu(beşik ölümü) riskini azaltır.

   Ani bebek ölümlerinin nedeni tam olarak bilinmese de bebeğin beyninde nefes alışverişini ve uyanmasını düzenleyen bölgesinde meydana gelen anormalliklerin neden olduğu düşünülmektedir. Emzik kullanımı bebeğin nefes yolunu açmakla birlikte olası boğulmalara karşı korumaktadır.

   Bebeklerde emzik kullanımı ne zaman başlamalı ? Yeni Doğan Bebeğe Emzik Verilir mi ?

   Yeni doğan bebeklerde ilk 1 ay emzik kullanılmaması önerilmektedir.

   Emziğin yararları ve zararları

   Emzik alışkanlık yapan bir nesnedir. Kullanılması kısıtlanmadığı takdirde tüm gün emziklede dolaşırlar. Bu durum hem beslenmesini kısıtlar hemde anne sütü alımını azaltır. Beslenme konusunda gerilik yarattığı takdirde gelişiminde de gerilik yaratabilir. Emzik 2 yaşına kadar kullanılabilir. 2 yaş sonrası kullanımda diş yapısının bozulmasına, ağız kokusuna, konuşmasının gecikmesine ve orta kulak iltihabına yol açabilir.

   Bebekler emme gereksinimini bir şekilde gidermek zorundadır. Anne memesi veya emzikle gideremedikleri takdirde parmaklarını emmeye başlayabilirler. Emzik kullanan çocuklarda parmak emme yok denecek kadar azdır.

   Uykuya geçerken bebekler anne memesinde uyumayı tercih ederler. Anneler bu durumdan pek hoşnut olmayabilirler. Bu sebeple uykuya geçiş sırasında tercihen kullanılabilir. Uyurken bebeğin ağzında olması rahatsız eder ise yavaşça çıkarılabilir.

   Emzik ne zaman değiştirilmeli ? Bebeğe emzik nasıl alıştırılır ? Hangi emzik kullanılmalı ?

   Emzik seçimi nasıl olmalıdır?

   Emzikler silikon veya kauçuk olmak üzere iki çeşittir.

   Kauçuk emzik: Genellikle diş çıkarma evresinde kullanılır. Sıvıyı(tükürük) emme özelliği olduğundan çok çabuk bozulur. Kullanım süresi maximum 1 aydır 1 ay sonrasında değiştirilmelidir. Güneşe maruz bırakılmamalıdır aksi takdirde çürüyebilir. Uç kısmı yumuşak olduğundan anne memesine yakın özellik gösterir. Toz tutmazlar. Diş darbelerinden gelecek olan yırtılmalara karşı dayanıklıdır.

   Silikon emzik: Kauçuk emziklere göre daha uzun süre dayanır. Bebek diş çıkardıktan sonra çok fazla diş darbelerine maruz kalacağından kullanım süresi kısalacaktır. Ortalama 2.5-3 ayda değiştirilmelidir. Uç kısmında renk atması renk bozulması görüldüğünde de değiştirilmelidir. Şekil bakımından ikiye ayrılırlar damaklı ve yuvarlak olmak üzere. Yuvarlak olanlar da anne memesi hissi yaratır fakat diş çıkarma döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Damaklı emzikler ise uzun süre kullanılabilir. Damak yapısını bozmaz.

   Bebek büyüdükçe ayına ve ağız yapısına uygun emzik tercih edilmelidir.

   Emzik temizliği nasıl olmalıdır?

   Emziği sık sık sabunlu ve sıcak su ile yıkamak gerekmektedir. Göz ile görülmese de sık kullanıldığında üzerinde bakteri barındırabilir. Kullanılmadığı zamanlarda ise emzik kutusu veya buzdolabı poşetinde saklanması önerilir.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ