Kadınların Sayfası

  Sarılık Nedir ? Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

   Yeni doğan bebeklerin %60 ‘ ında, erken doğan bebeklerin ise %80 inde sarılık görülme olasılığı yüksektir. Peki sarılık nedir ? Sarılık neden olur ? Sarılık, vücutta bilirubin denilen sarı maddenin artması sonucu cildin ve gözün beyaz kısımlarının yeşil – sarı arası renk alması ile anlaşılır. Kanda bilirubin seviyesinin yükselmesi ile birlikte tüm vücudu sarı-yeşil renk kaplayabilir. Sarılık göbek hizasını geçmiş ise kandaki bilirubin düzeyine baktırmak gerekir.

   Sarılık ne zaman görülür?

   Sarılık yeni doğan bebeklerin doğduktan 2. İle 4.günü arasında görülmeye başlanır. Ve 1-2 hafta içinde kaybolur. Ancak ciddi sorunlarla karşılaşmamak için doktor kontrolünde olunması gerekir.

   Sarılık Belirtileri Nelerdir ?

   Sarılık belirtileri ise; sık sık uyuma isteği, cilt renginde farklılık ve emmesinin azalması gibi belirtiler görülür.
   Sarılık bazı bebeklerde anne sütünün yeterince alınmaması, anneden sarılık geçmesi, kan grubu uyuşmazlığı, doğuştan olan enzim rahatsızlığı gibi etkenlerden dolayı da oluşabilir.

   Sarılık nedir dedik. Sarılığın yükselmesi halinde; cilt rengi giderek koyulaşır. Sürekli uyuma isteği ve emmeme isteği olur.
   Sarılığın beyni etkilemesi halinde bebeklerde; başını arkaya atma, havale geçirme, ağlama gibi sorunlar görülebilir. Bu yüzden sarılık görülen bebekler doktor gözetimi altında olmalıdır. Erken doğan bebekler, doğum sırasında zorlanmanın etkisiyle kafa derisinde  kanama olan bebekler, emme sorunu yüzünden beslenemeyen bebekler, sarılık sorunu 2 haftadan fazla süren bebekler özenle doktor kontrolünde olmalıdır.

   Sarılığın geçmesi için ne yapılmalıdır?

   •  Bebeğin kanında bulunan bilirubin seviyesi kontrol edilmelidir.
   •  Sarılığın sebebi belirlenmelidir.
   • Sarılık belirli bir seviyeye çıktığında hastanede ışın tedavisi uygulanmalıdır.
   • Sıcak ve güneşli havalarda bebek dışarı çıkarılmamalıdır.
   • Anne sütünden kaynaklanan sarılıklarda ise anne sütü kesilmemelidir. Bu tür sarılıklar hafif atlatılabilir. Gerekirse doktor kontrolünde anne sütü alımına 1-2 gün ara verilebilir.
   • Doktorun uygun gördüğü takdirde ilaç tedavisi uygulanabilir.
   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ