Kadınların Sayfası

  1934te Dünyaca Ünlü Olan Beşizlerin Büyük Sırrı Duyanları Şaşırttı

   İkizleriniz veya üçüzleriniz varsa şanslısınız demektir. Beşiziniz varsa aşırı şanslısınız demektir.Günümüzde birden fazla çocuğu aynı anda dünyaya getirmek riskli olarak kabul edilir. 1930’lerde ise daha riskli olarak görülüyordu.

   83 yıl önce bir anne Kanada’da beşiz bebeklerini dünyaya getirince kimse onların yaşayacağını düşünmedi.Ancak Dionne soyadlı bebekler imkânsızı başardı.Yvonne, Annette, Cecile, Emilie ve Marie ismindeki kız kardeşler Kanada’nın Ontario Bölgesi’nde 28 Mayıs 1934 tarihinde dünyaya geldiler

   Ebeveynleri olan Olivia-Edouard ve Elzire Dionne, yoksul birer çiftçiydi. Evlerinde su ve elektrik yoktu.Allan Roy Dafoe ismindeki ebe, iki hemşirenin de yardımıyla bebekleri dünyaya getirdi.

   Dafoe, dünyaya ikizler gelecek sanıyordu. Gerçeği görünce şaşkınlığını gizleyemedi.Ülkede ilk defa tek yumurta beşizleri dünyaya gelmişti ve hayatta kalmayı başarmışlardı.Beşiz kız kardeşlerin toplam ağırlığı 6 kiloydu. [

   Beşizlerin ünü dünyaya yayıldı. İnsanlar tebrik kartları ve hediyeler gönderdiler.Chicago’s Century of Progress yetkilileri kızları fuarda göstermek içi ailelerinden izin istedi.Paraya ihtiyacı olan aile de izin verdi.

   Ontario yetkilileri, ailenin verdiği bu karardan memnun kalmadı. Dionne ailesinin çocuklarına düzgün bakmadığı gerekçesiyle, beş kız kardeşin velayetini aileden aldı.

   Ancak ilginç bir şekilde ailenin diğer beş çocuğunu ellerinden almadı.Beş kız kardeşin velayeti geçici süreliğine ebeveleri Allan Roy Dafoe’ye verildi.

   Beşizler devletin de desteğiyle maddi çıkarlar kullanılmaya devam etti.Kızlar bir galerinin önünde her gün gösteri yaptılar. Onları ziyarete günde 6 bin kişi geliyordu.

   Beşizlerin ebeveynleri bu sırada kırtasiye açtı ve kızlarıyla iletişime geçemedi.Beşizlerin parçası olduğu büyük bir endüstri oluşturuldu. Hatta onların yaşadığı bölgeye ‘Quintland’ denilmeye başlandı.1929 Dünya Ekonomik Bunalımı sırasında beşizler üzerinden milyon dolarlar kazanıldı.

   Dionne kardeşler turistlerin ilgisini çekiyordu. Hatta onlar Niagara Şelalesi’nden bile daha ünlüydüler.Beşizlerin fotoğrafları Karo ve Quaker Oats şirketlerinin reklamlarında kullanıldı. Beşizler üç Hollywood filminde ve bazı belgesellerde yer aldı.

   1943 yılında beşizlerin velayeti biyolojik ebeveynlerine geri verildi.Kızlar evlerine döndüklerinde umduklarını  bulamadılar.Dokuz kardeşleri daha vardı. Kardeşleri onları çok kıskanıyordu

   1995 yılında beşizlerden üçü, babalarının kendilerine cinsel istismarda bulunması üzerine şikayetçi oldu. 19 yaşındaki Yvonne, Annette, Cecile, Emilie ve Marie aileleriyle irtibatını kesti.Dionne kardeşler hayatlarına devam etmeye çalışsalar da sıradan bir hayat sürdüremediler. Hepsinde psikolojik sorunlar oluştu.

   Emilie, 20 yaşındayken 6 Ağustos 1954 tarihinde epilepsi nöbeti geçirerek hayatını kaybetti.27 Şubat 1970 tarihinde ise Marie, beyninde oluşan pıhtıdan dolayı 35 yaşındayken hayatını kaybetti.

   1997 yılında hayatta kalan kız kardeşler Ontario hükümetini, çocuk yaştayken onları kullandıkları gerekçesiyle mahkemeye verdi.Hükümet 2.8 milyon dolar teklif edince davadan kendi rızalarıyla vazgeçtiler.Bugün sadece Annette ve Cecile hayatta.

   Zavallı kızlar sırf beşizler diye devlet kontrolüyle kullanılmışlar.Maruz kaldıkları istismarın yaralarını asla saramamışlar.Umarız ki buradan bazı dersler çıkarılır ve çocuklar küçük yaştayken maddi çıkarlar uğruna kullanılmazlar.Dionne kardeşlerin hikâyesini paylaşmayı ihmal etmeyin.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ