Kadınların Sayfası

  Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ?

   Mide Yanmasına Karşı İlaçlar Böbreklerinize, Kalbinize, Kemiklerinize Zarar Verebilir… İşte bunu azaltmak için yapmanız gerekenler:

   Yapılan son araştırmalara göre, Amerika’daki en yaygın sindirim bozukluklarından biri olan mide yanması , tedavi edilmediğinde, reflüye sebep olabilirken aynı zamanda akciğerlerde, ses tellerinde ve boğazda da zararlara yol açabilir. Ayrıca eğer tedavi edilmezse günlük hayatı etkileyecek derecede yan etkiler de ortaya çıkabilir.

   Maalesef günümüzde, 15 milyondan fazla Amerikalı şu an reçeteli olarak mide ilaçları kullanıyor ve dünyada en çok reçeteli satılan ilaç türlerinden biri konumunda. Temel olarak çalışma prensibi, midede asit üretimini azaltarak midenin daha az rahatsızlık vermesini sağlar.

   Yapılan araştırmalara göre bu ilaçlar herhangi hızlı bir tedavi sunmamakla birlikte yıkıcı yan etkilere de yol açabilirler. Ayrıca yapılan çalışmalarda hastaların %70’inin aslında bu ilaçlara ihtiyaç duymadığı da belirlenmiştir.

   Bu ilaçların ortaya çıkarabileceği risklerin başında böbrek hastalıkları gelmektedir. Bir bilim kuruluşundaki uzman grup tarafından yürütülen çalışmada 250 bin üzerinde hastayı içeren bir grupta veri analizi yapıldı ve düzenli ilaç kullananların kullanmayanlara göre %13 daha fazla kronik böbrek rahatsızlığına yakalandığı görüldü.

   Bunun yanında Stanford Üniversitesi’nde bilim adamları tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre de yine bu tür ilaçları tüketen hastaların %16 oranında daha fazla kalp krizi riski taşıdıkları görüldü.

   Yayınlanan diğer çalışmalara göre, osteoporoz ve kemik kırığı risklerinin de artmasına sebep olan mide yanmasıilaçları, 7 yıllık kullanımlarda osteoporoza yakalanma riskini iki katına çıkarabiliyor.

   Peki, bu sorunları önlemenin yolları nelerdir?

   Öncelikle doktorunuza danışarak bu haplardan vazgeçip alternatif yollar deneyebilirsiniz. Bu yollardan ilkinde, daha az asit üretimini sağlayabilmek için yemeklerden önce 8 çorba kaşığı suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırarak içebilirsiniz.

   İkinci olarak da yemekten sonra yarım çay kaşığı karbonat alıp bir bardak suyun içerisine atarak tüketebilirsiniz. Aynı yöntemi yaşadığınız yan etkiler geçene kadar her iki saatte bir de deneyebilirsiniz.

   Uygulayacağınız bu yöntemler sayesinde mide yanması şikayetinizden kurtulup hapların verdiği zararları da önleyebilirsiniz.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ