Kadınların Sayfası

  Günde 2 Yumurta Yemenin Sağlığınıza Faydaları

   Yumurta sahip olduğu yüksek kolesterol seviyeleri nedeniyle geçmişte adeta taşa tutulmuştur. Çoğu doktor sahip olduğu kolesterol nedeniyle yumurta yemenin kötü bir şey olduğunu ve sağlığınıza zarar verebileceğini söylemektedir ancak bu orantısız bir biçimde yaygınlaşan bir yanlış anlaşılmadan başka bir şey değildi. Yumurta, sağlığımız için faydalı ender gıdalardan birisidir. İçerlerinde farklı şekillerde kullanılabilinecek proteinler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bulunmaktadır.

   Günümüzde sağlığınıza katkı sağlaması için doktorlar günde 2-3 yumurta yemenizi öneriyor. Eğer günde iki yumurta yemenin sağlığınız açısından faydalarını öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam ediniz.

   Kanser Riskini Azaltır

   Bir bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre her gün yumurta tüketmek göğüs kanseri riskini %18 azaltmaktadır. Dahası yumurtalar, kimi zaman göğüs kanserinin ana nedeni olan östrojen seviyelerinizi dengelemeye yardımcı olan birçok amino asit, vitamin ve mineral içermektedir.

   Görme Kabiliyetinizi Geliştirir                    

   Sahip olduğu yüksek miktardaki A vitamini, lütein ve zeaksantin sayesinde görme kabiliyetinizi arttıracak en iyi gıdadır. A vitamini görmemiz için gereklidir ve geceleri de görmemizi sağlar. Öte yandan lütein ve zeaksantin serbest radikalleri önleyen, görme kabiliyetinizi geliştiren ve sayısız görme sorununu engelleyen iki güçlü antioksidandır.

   Beyni Korur

   Yumurta, beynimiz için hayati öneme sahip önemli bir besin olan kolin içerir. Kolin, uyaranları beyine ve sinir sistemine gönderen bir ileticidir ve bunun miktarının azalması hafızanız ve genel beyin fonksiyonlarınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

   Yaşlanma Sürecini Yavaşlatır

   Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak yumurta tüketmek yaşlanma sürecini neredeyse durdurur ve cilt kanserini de önler. Yumurta yaşlanma sürecini durduran karotenoid adındaki organik pigmentler içermektedir. Ancak bunlardan tamamen faydalanmak için haşlanmış yumurta tüketmeniz gerekiyor çünkü yumurta tavada pişirildiğinde oluşan kimyasal değişimler nedeniyle daha fazla karotenoid alırsınız.

   Doğumdaki Olası Riskleri Azaltır

   Yumurta, embriyonun sinir sisteminde oluşacak bir hasarı önlediği ve doğumdaki olası riskleri azalttığı için gebe kadınlara önerilen B9 vitamininden (folik asit) 0.7 mcg kadar içermektedir. Yumurta, B9 vitamini açısından en zengin gıdadır ve bu yüzden her gün birkaç tane yumurta tüketmeniz önerilir.

   Karaciğeri, Cildi ve Saçlarınızı Destekler

   Yumurta sarısı donuk ve zayıf saçlarınızı canlandıracak ve cildinizin kalitesini arttıracak protein ve sülfür içermektedir. Aynı zamanda karaciğerin detoks sürecine yardımcı olan ve sindirimi geliştiren lesitin adındaki bir madde de içermektedir.

   Kilo Vermenize Yardımcı Olur

   Eğer kilo vermek istiyorsanız, glisemik indeksi düşük gıdalardan uzak durmalı ve daha fazla yumurta yemelisiniz. Yumurta, açlık krizlerinizi kolayca bastırır ve daha az yemenize yardımcı olarak, daha fazla kilo vermenizi sağlar.

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ