Kadınların Sayfası

  Öğretmenin Öğrencileri İçin Yaptığı Hafiften Tiksinç Deney Sizi de Elinizi Yıkamaya Teşvik Edecek

   Öğretmenin Öğrencileri İçin Yaptığı Hafiften Tiksinç Deney Sizi de Elinizi Yıkamaya Teşvik Edecek
   Çocukları temiz olmak konusunda eğitmenin ne kadar zor oluğunu biliyoruz. Öğretmenlerimiz de bunun için fazlaca çaba harcıyor. Yine bunun için çok uğraşan bir öğretmenle karşınızdayız. Öğretmenimiz Donna Gill Allen, Kuzey Carolina’da bulunan Gray’s Creek okulunda kirlilikle mücadele vermekte. Öğretmenimiz öğrencileriyle yaşadığı tecrübeyi anlattı ve Facebook’ta çok fazla ilgi gördü. Donna öğrencilerine ellerini yıkamaları için bir ders veriyor.Sınıfa 3 dilim ekmek getiriyor ve şöyle ayırıyor; İlk olanı eldivenle kontrol edilen ekmek, ikincisi elini yıkadıktan sonra dokunulan ve üçüncüsü direkt kirli el ile dokunulan ekmek.Ve bu deneyi bir süre devam ediyorlar. Sonunda ekmekler bu duruma geliyor:

   . Eldivenle kontrol edilen,

   2. Temiz elle dokunulan,

   3. Kirli el ile dokunulan ekmek.

   Bu görünen manzara tabii ki öğrencileri ellerini yıkamalarına teşvik ediyor.”Öğrencilerime virüsler hakkında bilgiler verirken öğretmen arkadaşlarımın da bu duruma benzer tecrübeler yaşadıklarını biliyordum. 3 dilim ekmek kullanarak dilimleri ayırdım. Birincisi eldivenle kontrol edilen dilim, ikincisi elimizi yıkadıktan sonra dokunulan, son olanı da elimizi yıkamadan dokunulan dilimdir. Bu 3 dilimin zaman içinde değişimini izledik. Bu deney elimizi yıkamamız için güzel bir tecrübeydi ??.” Ancak halen el yıkamanın önemi ve yönteminin tam anlatılamaması bir sorun oluşturmaya devam etmektedir. Yapılan çalışmalar, iyi yıkanmamış ellerden uzaklaştırılamayan mikro organizmaların kişiden kişiye taşınabildiğini ortaya koymaktadır. 

   Nitekim ABD’nde yapılan ciddi bir çalışma, ellerini uygun yıkamayan sağlık çalışanlarının %41 ‘inde patojen mikroorganizmalardan önemli bir kısmının 7 güne dek taşınabildiği ve bulaşabildiğini göstermiştir. El yıkamadaki ana amaç elde mevcut olan mikroorganizmaların infeksiyon oluşturamayacak düzeylere indirilmesidir. Su ve sabunla doğru yıkamayla ellerin üzerinde olan ve bulaşmadan asıl sorumlu cildin geçici florasının tamamının

   temizlenebildiği iyi bilinmektedir. El yıkamada aşağıda sıralanan noktaları bilmek önemlidir. sabunun kuru tutulması önemlidir. Sabun kabının drenaj sağlayacak biçimde olması gerekir. Uygun koşullarda kullanılmayan sabunlarda da patojen mikroorganizmaların ürediği unutulmamalıdır. Likit sabun kullanılıyorsa sabun kapları tam olarak boşaldığında temizlenip kurulandıktan sonra yeniden doldurulmalıdır. Bu önerilere uyulmadığı taktirde buralarda üreyen mikroorganizmalar infeksiyon bulaşmasına neden olur. 

   Yıkama sonrası parmak araları ve avuç içleri iyice kurulanmalıdır. El kurulamada doğru seçenek kağıt havlu kullanılmasıdır. Kumaş havlular nemli kalabildiğinden kontamine olabilirler. Sıcak hava püskürt:en kurutma sistemlerinin zaman kaybına neden olması, yeterince kurulama yapamaması, gürültülü olması ve dolaşan havanın kontaminasyonu yolu ile yıkanmış ellere yeniden yapıların yerleşebilmesine neden olması yüzünden önerilmemektedir. Kağıt havlu ile el kurulamanın ortalama süresi 7-9 sn olmalıdır. Kağıt havlu kurulamanın yanı sıra mekanik temizlemeyi sürdürür

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ