Kadınların Sayfası

Bu belirtiler kan şekerinizin yükseldiğini gösteriyor. Peki sizde kaçı var? Şu an önlem alırsanız diyabetten kurtulmuş olursunuz

Kan şekeriniz kanınızdaki glukoz miktarı ile ölçülür. Glukoz bir şeker türüdür ve vücudumuza enerji verir.

Yüksek kan şekeri aynı zamanda hiperglisemi olarak da bilinir, bu da vücudunuzun glukoz oranınızda bir sorun olduğunda ortaya çıkabilir. Bu durum çok uzun sürerse sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeye başlayabilir. Vücutttaki birçok organa zarar verebilir. Kan damarlarına, böbreklere, sinirlere, gözlerinize … Diyabet hastalığı söz konusu olduğunda ilaç ile tedavis vardır. Ancak sağlıklı olan kan şekerini dengede tutmaktır.

Yüksek kan şekeri belirtileri nelerdir ?

Bulanık görüş Sık idrara çıkma Kuru ağız İktidarsızlık Yoğunlaşan konular Mide sorunları Enfeksiyonlar Yaraların yavaş iyileşmesi Aşırı yorgunluk yorgunluk Artan susuzluk Kaşınan cilt Kuru cilt Kilo almakSinir sorunları

Neyse ki yüksek kan şekeri sorunlarını önlemek için alabileceğimiz önlemler vardır. Kan şekeri seviyenizi glisemik gıdalarla azaltabilirsiniz.

Low GI (Düşük Gıda Diyeti)

Glisemik indeks, belirli bir yiyeceğin kan şekeri (veya glikoz) seviyelerini nasıl etkilediğini göstermek için kullanılan bir araçtır. Glisemik indeks (GI) tanımı, bir besin maddesinin (genellikle saf glikoz veya şeker) karşılaştırıldığı zaman bir yiyeceğin karbonhidrat içeriğinin kan glukozu arttırıcı potansiyelinin bir ölçüsüdür.

Düşük glisemik diyet “düşük karbonhidrat diyeti” olarak adlandırılabilir. Yemekten sonra insülin ve kan şekeri dalgalanmalarının güçlü bir şekilde salınmasını önlemesi sebebi ile düşük glisemik gıda olarak nitelenen çok düşük karbonhidratlı gıdalar vardır. Örneğin, balık, et, yağlar ve katı yağlar gibi düşük karbonhidratlı yiyecekler, şeker / nişasta / karbonhidrat içermedikleri için bir GI skoruna sahiptir ve bu nedenle genel olarak kan şekeri veya insülin seviyelerini önemli ölçüde etkilemezler.

Sağlıklı Beslenmenin Yolları Şekeri hayatınızdan çıkarınBol su içinPosalı yiyecekler yemeye gayret edinYemek sonrası her yiyeceğin kan şekerinize etkisi farklılık gösterir. Bu duruma yani kan şekerini yükseltme hızlarına glisemik indeks adı verilir. Posalı yiyeceklerde bu endeks düşüktür.

Her yiyeceğin, yemek sonrası kan şekerini yükseltme hızları farklıdır. Bu, yiyeceklerin, kan şekerini yükseltme hızlarına “glisemik indeks” adı verilir. Genellikle posalı yiyeceklerin glisemik indeksleri düşüktür. Kurufasulye, nohut, mercimek, bulgur, kepekli ekmek, elma, armut, portakal gibi yiyeceklerin glisemik indeksleri düşük; beyaz ekmek, patates, pirinç, havuç, muz, kavun ve üzümün glisemik indeksleri ise yüksektir. Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler, kan şekerini hızla yükseltirler.

Ayrıca besinlerin pişirilme şekilleride indekslerini etkiler. Diyetinize dikkat edin fazla protein almayın. Yağ seçiminize dikkat edin. Kolesterolünüzü aşırı derecede yükseltecek besinlerden uzak durunuz. Tuz seçiminize dikkat edin. Kaya tuzu tercih edin ve lütfen az tüketin.

Doğru beslenme şekli ile hipertansiyon gibi hastalıklarda iyileşme görülebiliyor. Yapmanız gereken vücudunuza fazla yüklenmemek ihtiyacınızdan fazla yiyecek tüketmeyin. Unutmayın mağara döneminde atalarımız sadece 2 öğün yemek yerlerdi .Hamur işleri ülkemizde çok tüketiliyor ancak ölçülü olmak daha sağlıklı yaşamanıza yardımcı olacaktır.Sağlıklı Günler!

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadınların Sayfası