Kadınların Sayfası

Adet Kanı Renginiz Sağlığınızla İlgili İpuçları Veriyor – Her bir rengin ayrı bir anlamı var

Ayda bir kez, size bir kadın olduğunu hatırlatan samimi bir ziyaretçidir adet. Sıklıkla, onunla birlikte kramplar, ruh hali, rahatsızlık ve baş ağrısı getirir. Kanama başladığında, en azından hayatın normale dönmeye hazırlandığını bilirsiniz.
Yine de, kan renginizin sağlığınızla ilgili ipucu verebileceğini biliyor muydunuz? Adet akışınızın rengi, kokusu ve kıvamı, vücudunuzda meydana gelen diğer şeyler hakkında size bazı önemli bilgiler verebilir.Döneminizin renginin size söylediği 7 şeyi kontrol edin.

1. Parlak kırmızı. Parlak kırmızı normal renktir. Gördüğünüz buysa, kan renginiz her şeyin normal olduğunu söylüyor.


2. Pembesi. Pembemsiyse Östrojen seviyeniz düşük olabilir. Özellikle her zamankinden daha akışkansa. Östrojen seviyenizin düşük olması aşırı egzersizden kaynaklanıyor olabilir. Aşırı egzersiz yüzünden adet de görmeyebilirsiniz. Kadın atletlerde yumurtlamanın durması da yaygın görülüyor.

Büyük bir sorun gibi görünmese de düşük östrojen seviyesi müdahale edilmediğinde kemik erimesi riskini arttırabilir. Böyle bu durumda acilen doktora gitmelisiniz. Pembemsi kanamanın diğer sebepleri arasında yetersiz beslenme, polikistik over sendromu, perimenopoz yer alıyor.


3. Fazla suluysa: Beslenme bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir. Beyazımsı ve sulu bir kanama ciddi anemi semptomudur. Bu durum devam ediyorsa acilen doktora görünmelisiniz. Aynı şekilde çok fazla kanama olması da demir eksikliği belirtisi olabilir. 1 saat bile sürmeden pediniz dolup taşıyor, geceleri pedinizi değiştirmek için birkaç kez uyanıyorsunuz, yorgun ve sersem hissediyorsanız demir ölçümünüzü ihmal etmeyin.

4. Koyu kahverengiyse Kanınız rahminizde fazla beklediği için olabilir. Ancak paniklemeyin. Nedeni tam olarak bilinmese de bazen kan bir süre bekledikten sonra yavaş yavaş geliyor. Oksitlemek için fazla zaman olduğundan rengi koyulaşıyor


5. Koyu reçel kıvamında ve büyük kan pıhtıları varsa Projesteron seviyeniz düşük, östrojen seviyeniz yüksek olabilir. Kan pıhtısı normaldir ancak büyük pıhtılar varsa ciddi bir hormonal dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Süt ürünleri, soya ve şeker tüketimini azaltmak faydalı olabilir. Başka bir olasılık ise fibroidler. Genellikle iyi huylu olsalar da bazen ağrılıdır.


6. Gri ve kırmızı karışımı: Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olabilir. Bu durumda kötü ve çürük bir koku hissedersiniz. Düşük yapan kadınlarda da bazen karaciğere benzer bir dokuda gri dokular gelebilir. Hamile olma veya düşük yapma ihtimaliniz var. İki durumda da doktora gitmelisiniz.

7. Parlak bir kırmızıysa: Adetiniz gayet düzenli ve sağlıklı. Herkesin normali farklıdır ancak genellikle kızılcığa benzer renkte parlak kırmızı kanama sağlıklıdır.Lütfen PAYLAŞIN Facebook’ta arkadaşlarınızla bu yararlı bilgiler

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadınların Sayfası