Kadınların Sayfası

  Tığ İşi Nişan Yüzüğü Şeklinde Tülbent Oyası Yapımı

   Eskiden havlu kenarı olarak yaptığımız bir tığ kenar oyası yapımını sizlere aktarmaya çalışacağım. Tabi bu sefer bir yazma kenarı oyası örneği ile karşımıza çıkacak olan oyamızın adı nişan yüzüğü oya modelidir. Oya ve Dantel Dünyası kanalının emekleri sayesinde bu şık iğne oyasının nasıl yapıldığını sizler de öğreneceksiniz.

   Nişan yüzüğü tığ oyası örneği de diğer yazma kenar oyalarında olduğu gibi tığ batısı ile başlıyor. Sonra üzerine ara motiflerimizi işliyoruz. Son olarak da ayrı ördüğümüz nişan yüzüğü motifimizi ara motiflere ekleyerek sonuca ulaşıyoruz. Resimlerinden de anlaşılacağı üzere motif iç içe geçmiş iki nişan yüzüğünü andırmaktadır.

   Nişan yüzüğü oya başlangıcını diğer yuvarlak motiflerde olduğu gibi zincir çekip halka oluşturarak yapıyoruz. Yüzükteki kanatları şu şekilde oluşturuyoruz: 2 zincir çekip tığa bir kez dolayıp halkaya giriyoruz.

   İlmeği 2-2 alıp 5 zincir çekiyoruz. İki tırabzanın arasından girip kapatarak pimpirik oluşturuyoruz. 2 zincir çekip zincirin üzerine sık iğne ile kapatıyoruz. Aynı şekilde yüzük üzerindeki çıkıntılardan toplamda 12 adet örüyoruz.

   İlk yüzüğümüzü ördükten sonra ikinci yüzüğün yapımına geçiyoruz. Diğer yüzük ilk yüzüğün içinden geçirilerek örülmesi gerekiyor. Bunun için zincir çektikten sonra halkayı ilk yüzük içerisinde oluşturmamız gerekiyor. Sonrasında ilk yüzükteki gibi ikinci yüzüğü de ördüğümüzde birbiri içerisine geçmiş iki nişan yüzüğünü elde etmiş olacağız.

   Ara motiflerimizi de örümcek örerek başlatıyoruz. Sonra iki tığ batısı atlayıp üçüncüsüne batarak 1 adet tek tırabzan 3 adet de ikili tırabzan örüyoruz. Tırabzanların başına 4 zincir çekip tırabzanların başına tekrar kapatıyoruz. Sonra 6 sık iğnesi ile tekrar aşağıya iniyoruz. Yedinci sık iğneyi de tığ batısında tamamladıktan sonra ilk ara motifimiz hazır hale gelecektir.

   Nişan yüzükleri oya modelinin pimpiriklerinden ara motiflere eklediğimizde bu güzel şık yazma oyamıza kavuşacağız.Yapılış Videosu:

   kaynak https://m-visible.com

   loading...
   BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ