Kadınların Sayfası

Erken Emeklilik G-e-liyor

Ve s-onunda Erken emeklilik g-e-liyor… 500 bin kişiye müjdeli haber! Erken emeklilik yolu göründü. İşte tüm detaylar… 8 Eylül 1999 öncesinde SSK’lı, Bağkurlu ve Emekli Sandığı (memur) mensubu olarak iş hayatına başlayanlar erkek ise 25 yıl ve 5000 gün, kadınsa 20 yıl ve 5000 gün şartıyla emekli olabiliyordu. Örneğin; 18 yaşında sigortalı işe başlayan bir kadın 5000 günlük primi tamamlarsa 38 yaşında, erkekler de 43 yaşında emekli olabiliyordu. Ancak 1999’da emekli yaşı ve istenen prim şartı arttı.

1999’dan s-onra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı. SSK’ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükseldi. 1976 ile 1999 arasında işe girenler için ‘kademeli yaş’ getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu. İşte bu uygulama milyonlarca kişiyi m-ağdur etti. Emekliliğine kısa süre kalanlar düzenlemeden s-onra yıllarca beklemek z-orunda kaldı. Konu gündeme çok geldi. Hatta Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) organize olup m-ağduriyetlerini bakanlara ve siyasi parti yetkililerine anlattı. Ara ara çalışmaların yapıldığı söylendi. Düşük emekli maaşıyla hemen emeklilik de bunlardan biriydi. Gündeme Almanya ve Finlandiya modelleri de geldi. Ama s-onuç çıkmadı.

Ne yapıldıysa ‘emeklilikte yaşa takılanlara’ ç-are bulunamadı. Bu konuda bir düzenleme yapılmadı. Anayasa M-ahkemesi’ne dahi başvuru s-onuçsuz kaldı. D-ava r-eddedildi. Ancak birçok hukukçu, uygulamanın h-ak i-hlali olduğunu s-avunmaya devam ediyor. İç hukuk yolu tükendiği için yaşa takılan 150-200 kişi konuyu Avrupa İnsan Hakları M-ahkemesi’ne (AİHM) dahi taşıdı. S-onuç bekleniyor…

Tam umutların tükendiği bir dönemde AK Parti ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı’nda yer alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yeni bir hamle yaptı. 23 Temmuz’da MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, bizzat MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin talimatıyla yaşa takılanların emekli olmalarını sağlamak için hazırlanan kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.3 AY İÇİNDE BAŞVURU 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nda değişiklik öngören teklifte; sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı ş-artını sağlayıp yaş k-oşulunu sağlayamayanların y-asanın çıkması halinde 3 ay içinde SGK’ya başvurarak emekli olabilecekleri yazıyor. Bazı AK Partili vekillerin de bu teklife sözlü destek verdiği i-fade ediliyor.

K-anun t-eklifinin gerekçesinde özetle şu i-fadeler yer alıyor: “1999 öncesi çalışma hayatına dahil olan bu sigortalı, hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağını bilerek çalışmaya başlamış, fakat yapılan düzenlemelerle mağdur olmuştu. Yaş ş-artını tamamlayamadığı için emekli olamayan kişi, ailesinin geçimini sağlamakta z-orlanıyor. İş aradığında ‘yaşlısın’, emekli olmayı istediğinde ise ‘gençsin’ deniyor. H-ak ettiği halde emeğinin karşılığı yaş e-ngeli yüzünden Devlet Bahçeli ertelenen kişi, ç-aresizlik içinde.”Kaynak: Posta BİLAL EMİN TURAN

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadınların Sayfası