Kadınların Sayfası

Tükenmez Kalem Kapaklarının Tepesinde Neden Delik Bulunduğunu Duyunca Çok Ş-aşıracaksınız

Her gün gözümüzün önünde olan ama hiç d-ikkat etmediğimiz şeylerden biri de tükenmez kalem kapaklarının tepesinde bulunan küçük d-eliktir, neden var? Günlük hayatımızda sık sık kullandığımız bir kırtasiye malzemesi tükenmez kalemler. Hiç d-ikkatinizi çekti mi bilmiyoruz ama çoğunun kapağının üst kısmında bir d-elik vardır. Peki tükenmez kalem kapaklarının tepesinde neden böyle bir d-elik olduğunu hiç düşündünüz mü? S-ebebini duyunca çok ş-aşıracaksınız. Y-aygın olan i-nanışa göre bu d-elik kalemin ucundaki mürekkebin daha kolay kuruması için açılıyor.

Kapağın tepesinde bulunan deliğin hava girişini kolaylaştırıp mürekkebin daha hızlı kurumasına katkıda bulunduğu bir gerçek, ancak neden böyle bir şeyi isteyelim ki? Bu yüzden tükenmez kalem bir s-onraki kullanışımızda z-or yazıyor. Alıştırmak için elimize veya bir kağıt parçasına hızlı hızlı sürtmemiz gerekiyor. Komplo teorilerini sevenlere göre firmalar bunu bilinçli yapıyor.

Çünkü bu delik yüzünden mürekkebin kullanım ömrü a-zalıyor ve kullanıcılar daha sık aralıklarla tükenmez kalem almak z-orunda kalıyorlar. Ancak deliğin s-ebebi bu değil! Bir başka teoriye göre bu delik kapak kapatıldığında oluşan v-akum etkisini y-ok ediyor.

B-asıncı dengeliyor böylece kapak kolaylıkla çıkarılabiliyor. Bu da doğru bir y-aklaşım olabilir, deliğin b-asıncı d-engelediği ve v-akum e-tkisini yok ettiği bir gerçek. Ancak çoğu firma bunun için kapağın yan tarafına d-elik açıyor, illaki üst kısımda bir d-elik olmasına gerek yok? Hatta bazı firmalar bu s-orunu ortadan kaldırmak için kapakları çevirmeli yapıyorlar ki gayet mantıklı bir çözüm sunuyor. O halde bu deliğin orada bulunmasının gerçek sebebi ne?

Tükenmez kalem kapaklarının üst kısmında bulunan deliğin gerçek amacı kapağın yutulması durumunda kişinin b-oğulmasını ö-nlemek!

En bilinen tükenmez kalem üreticilerinden biri olan Bic tarafından düşünülmüş ve ilk olarak uygulanmış bir ç-özüm bu.

Tükenmez kalem kapaklarının çocuklar ve hatta kalemi ağızlarına götürüp oynayan gençler tarafından sıklıkla yutulup nefes borusuna kaçması üzerine böyle bir tedbir alınmış. Bu kapağın çocuk, genç ya da yetişkin herhangi birinin boğazına k-açması durumunda hava yolunu t-ıkamaması için dahiyane bir buluş bu delik.

Ö-l-ümcül olabilecek böyle bir durumda kapakta bulunan delik sayesinde kişi nefes almaya devam edebiliyor. İşte kapağın tepesinde bulunan deliğin gerçek amacı bu. Emniyette kalın.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadınların Sayfası