Kadınların Sayfası

Bu Belirtiler Beyin T-ümörünün Habercisi

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz, beyin t-ümörlerinin kişilikte veya davranışta değişikliklere neden olabildiğini söyledi. İşte beyin t-ümörünün belirtileri… BEYİN T-ÜMÖRLERİ… Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, “Kişilerde tavır değişimleri pek çok kez p-sikolojik boyutlu gibi algılansa da aslında a-niden gelişen tavır değişimlerinin altından ”beyin t-ümörü” çıkabiliyor. Beyin t-ümörleri kişilikte veya davranışta değişikliklere neden olabiliyor. Beyin, yumuşak, süngerimsi bir doku kütlesidir. Kafatası kemikleri ve menings olarak adlandırılan üç adet ince zar tarafından k-orunmaktadır. Serebrospinal sıvı adı verilen ve suya benzeyen bir sıvı, beyni sarar ve tampon görevi görür. Beyin sıvısı, meningsler arasındaki boşluklar ile beyin içindeki karıncık denilen boşluklarda bulunur” dedi.

BEYNİMİZ AYNI ZAMANDA… Beyin, yapmayı seçtiğimiz eylemleri (yürümek ve konuşmak, gibi) ve vücudun düşünmeden yaptığı eylemleri (nefes almak, gibi) yönettiğini i-fade eden Op.Dr. Bıkmaz, “Beynimiz aynı zamanda duyularımızdan (görme, işitme, dokunma, tat alma ve koklama), hafızamızdan, duygularımız ve kişiliğimizden de s-orumludur. Beyin tümörü, beyindeki hücrelerin anormal veya kontrolsüz büyümesi olarak tanımlanır. T-ümörler, iyi huylu (k-anser yapıcı olmayan) veya k-ötü huylu (k-anser yapıcı) olabilirler. Beyinde yerleştiklerinden, iyi huylu bir t-ümör bile t-ehlikeli olabilir. Beyin, kafatası ile çevrilidir.

BİRİNCİL BEYİN T-ÜMÖRÜ Bu, t-ümörün büyürken normal beyin dokularına basınç uygulamaya başlaması demektir. Bu durum da iltihaba ve beyin ş-işmesine neden olabilir. Bu nedenle her iki tip t-ümörün de mümkün olduğunca çabuk t-edavi edilmesi çok önemlidir. Bir t-ümör, beynin kendisinden kaynaklanmışsa birincil beyin t-ümörü olarak adlandırılır. Bazen k-anser beyne akciğer veya göğüs gibi başka alanlardan yayılabilir. O zaman bu tip t-ümörler, ikincil (veya metastatik) beyin t-ümörü olarak adlandırılır.

Diğer k-anserlerle karşılaştırıldığında beyin t-ümörleri nispeten az görülmektedir; ancak yerleşimleri ve bazen a-gresif yapılarından ötürü t-ehlikeli oldukları düşünülmektedir” diye konuştu. Beyin t-ümörlerinin sıklıkla normal beyin dokusuna hücum ettiği veya baskı yaptıklarını kaydeden Op.Dr. Bıkmaz, “Belirtiler de o basınç nedeniyle ortaya çıkar. Beyin t-ümörünün yerleşim yerine göre kişide farklı tipte belirtiler oluşabilir. Ancak, zihinsel h-astalıklar dâhil başka h-astalıklar da bu belirtilere neden olmaktadır. Herhangi bir durumda bu belirtilerden birini veya daha fazlasını y-aşarsanız, vakit k-aybetmeden d-oktorunuzu aramalısınız. Baş a-ğrısı (özellikle: yakın zamanda başlayan yeni bir a-ğrı, devamlı bir a-ğrı),uyanınca daha k-ötü olan bir a-ğ-rı, Kusma, özellikle sabahları daha ş-iddetliyse, Kişilikte veya davranışta değişiklikler, Zihinsel becerilerde düşüş (hafıza kaybı, hesap yapma becerisinde bozulma, yargılamada bozulma gibi…) Yeni başlayan nöbetler,

Nörolojik değişiklikler (Görme problemleri ”çift görüş, a-zalmış görüş”, duyma k-aybı, bir vücut alanında his azalması veya güçsüzlük, konuşma z-orlukları, koordinasyonda azalma, sarsaklık, G-üçsüzlük, uyuşukluk/rehavet, uyanıklığın azalması, Dil p-roblemleri, yutma g-üçlüğü, -hıçkırıklar, Bozulmuş koku duyusu, Kontrolsüz veya işlev bozukluğu olan hareketler, el titremesi, Menopozdan önce a-det k-a-namalarının k-esilmesi, Yüz felci ve gözde anormallikler beyin t-ümörünün belirtileridir. B-eyin t-ümörü belirtileri varsa, kişiye bazı testler yapılmalıdır. Beyin içindeki a-normalliklerin tipini ve yerleşimini saptamak için kullanılan gelişmiş birkaç diyagnostik işlem uygulanır. Uzman tarafından değerlendirip konulan tanı sonrası t-edaviye başlanır” açıklamalarında bulundu. kaynak : bitkilog.com

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kadınların Sayfası